Nové vědecké poznatky Vám umožní lépe pochopit jak co nejúčinněji zajistit správné fungující imunitu před infekcemi, vyhnout se chřipce a jak zůstat nezávislým před návštěvou lékaře, aplikací vakcín se všemi zdravotními riziky.
Určitě jste už slyšeli o něco o vitaminu D jako o "slunečním vitaminu". Slyšeli jste však už o vitaminu D jako o "antibiotické vitamínu"? Proč přirovnání antibiotický?
Vitamín D není vitaminem v pravém slova smyslu ale ve skutečnosti je to steroidní hormon. Vitamin D a jeho biologický prekurzor - cholekaklciferol (D-3) má sekosteroidnú strukturu molekuly, to znamená molekulu tvarově shodnou se steroidními hormony, rozdíl je v 1 otevřeném kruhu. Stačí však pokud se kruh uzavře a ... "klíč odrazu pasuje do zámku". Co se pak stane? Vitamín D začne "zapínat" - aktivovat množství genů nacházejících se na buněčném jádře, z čehož vyplývají rozmanité biologické účinky včetně zajištění imunity.
Vitamín D kontroluje imunitu: tvorbu specifických povrchových antigenů, lysozomálních enzymů, peroxidových radikálů vytvářených makrofágy. Stimuluje tvorbu antibakteriálních peptidů, katelicidínov - tvorbu jakých si vlastních antibiotik.
Nedostatek vitaminu D zapříčiňuje poruchy mnohých biologických procesů jejichž výsledkem v oslabenou imunitu. Chřipkové vakcíny nebo antibiotika jsou prakticky neúčinné v případě že nedisponujeme dostatkem vitamínu D.
Japonská lékařská studia jejíž výsledky byly publikovány v roce 2010 časopisem American Journal of Clinical Nutrition, zkoumala vliv podávání vitaminu D dětem školního věku v dávce 1200 I.U. denně. Studie zaznamenala dramatický pokles výskytu chřipky. Ve skupině dětí s podáváním vitamínu D se vyskytlo onemocnění v 18 případech ze 167 (10,8%), ve skupině bez podávání vitaminu D se vyskytlo onemocnění u 31 z 167 dětí (18,6%). Celkově se podáváním vitamínu D snížil výskyt onemocnění o 40%. Zní to až neuvěřitelně, když si uvědomíme jaké je podávání vitaminu D účinné, bezpečné a levné.
Přínosem podávání vitaminu D u dětí je nejen vysoká účinnost a bezpečnost ale i množství dalších zdravotních přínosů - současné snížení výskytu bakteriálních infekcí, zlepšení vstřebávání a biologického využití kalcia, prevence autoimunitních onemocnění.
Lékařská studia autorů Aloia a Li-Ng zaznamenala důkazy o dramatickém poklesu výskytu chřipky již po podávání 800 jednotek vitamínu D denně. V porovnání s placebo skupinou (bez podání vitamínu D) byl výskyt chřipky podáváním vitamínu D dospělým pacientkám prakticky eradikován (zcela potlačen). Vědecké objevy studie svědčí o působení vitaminu D jako "antibiotických vitamínu". Vitamín D má přímý, robustní vliv na funkčnost vrozené (Th-1) imunity a obranyschopnosti před bakteriemi a viry.
Podle výsledků mnoha dalších lékařských studií je vitamin D účinnějšího prevencí výskytu chřipky a infekčních onemocnění dýchacích cest v porovnání s vakcinacemi. Navíc podávání vitamínu představuje přirozenou metóduu posílení imunity bez jakýchkoliv nežádoucích účinků.
Oficiální doporučená denní dávka 400 I.U. vitamínu D určitě neznamená optimální denní dávku. Pokud se v boji proti infekcím spoléháte na vakcíny, uvedená dávka bude možná stačit (50/50).
Nové poznatky zohledňující nejaktuálnější lékařské výzkumy a individuální potřebu v konkrétním ročním období se však přiklánějí k podstatně vyšel dennímu příjmu vitamínu D, zejména v zimním období. Spolehněte se raději na vlastní imunitu a proto optimalizujte denní příjem vitamínu D.
Dospělí 2000 - 4000 IU / den, dle individuálního výskytu infekcí
Děti 2000 IU / den
Podávání vitaminu D v dávce 4000 IU / denně dospělým pacientům po dobu 6 měsíců je považováno za fyziologické a bezpečné, nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky * (4).