Alergie a probiotika

Home » Nutraceutika a onemocnění » Alergie » Alergie a probiotika

Účinky probiotik na imunitní systém a výskyt alergiíProbiotické bakterie působí na imunitní systém současně několika způsoby:

1. stimulují tvorbu imunoglobulinů a působí přímo antimikrobní
2. vytlačují patogeny fermentací substrátu
3. obsazují vazebná místa na sliznici střeva a vytlačují patogeny
4. ovlivňují adaptivní imunitní reakci
5. snižují zánětlivý proces


Slizniční imunita


Správnou funkci imunitního systému zajišťují dvě základní složky, vrozená imunita a získaná imunitní odpověď. Hlavními složkami imunitního systému jsou makrofágy, neutrofily, NK-buňky nebo přirozené zabíječe a komplementu séra zajišťující imunitu proti mikroorganismům od narození. Mnohé z uvedených složek však nemusí mít schopnost rozpoznat různorodé cizorodé látky. Tato schopnost - takzvaná adaptivní imunita se vyvíjí postupně. Adaptivní imunitní systém s B-a T-lymfocyty zabezpečuje přídavné funkce imunity, následnou imunitní reakci. Gama-a delta-NK-buňky (natural killer) regulují vývoj alergiických onemocnění dýchacích cest, produkci interleukinů.

Existuje množství klinických studií které jednoznačně dokazují stimulační účinky probiotik na jednotlivé složky imunity.

Jedním z příkladů je klinická studie, ve které podávání B. lactis HN019 a L. rhamnosus HN001 měřitelně zvýšilo jednotlivé parametry imunity. Zdroj: Arunachalam et al., 2000; Gill et al., 2001; Sheih et al., 2001

Podávání probiotik je účinné v prevenci výskytu onemocnění souvisejících s imunitou a alergií, protože až 70% imunitního systému se nachází v slizničních systému trávicího traktu, jehož plocha je až 300m čtverečních. Sliznice tenkého střeva je největší sliznicí zajišťující kontakt s vnějším prostředím. Bakterie nacházející se v trávicím traktu interagují s lymfatickým tkání sliznice a imunitním systémem. Zastoupený probiotických kmenů je velmi důležité pro zabezpečuje správné funkci trávení a imunity.

Mezi probiotické kultury vyskytující se v přirozené potravě nebo nejčastěji používané ve výživových doplňcích - probiotických směsích patří kmeny rodů Lactobacillus a Bifidobacterium: L.rhamnosus, L.casei, B.Bifidum, B.longum, B.lactis, L.paracasei, L. plantarum, L.salivarius, L. bulgarious, L.sporogenes, L.acidophilus a B.animalis.


Alergie


Probiotika jsou přirozenou cestou pro správný vývoj imunity a předcházení vzniku alergií. Tam kde nepomáhají antihistaminika a běžná farmakoterapie dokáží probiotické bakterie příznivě ovlivnit imunitní odpověď a zmírnit probíhající alergickou reakci.

V dvojitě zaslepené klinické studii byl 446 těhotným ženám denně podávaný probiotický kmen Lactobacillus rhamnosus nebo Bifidobacterium animální, subsp. lactis během posledních 5 týdnů těhotenství a dalších 6 měsíců během kojení. Současně novorozencům s vysokým rizikem výskytu alergií byly podávány stejné probiotika od narození průběhu 24 měsíců. Výsledkem podávání probiotika bylo statisticky významné snížení výskytu časných atopických onemocnění, ekzémů u dětí. Tato studie dokazuje potenciál probiotických mikroorganismů v ovlivněni imunitní odpovědi a prevenci výskytu alergických onemocnění.

Zdroj. James W. Dekker, et al, International Dairy Journal, Volume 19, Issue 3, March 2009, Pages 149-154

Účinek probiotik v léčbě alergické rinitidy (senné rýmy) zkoumala studie čínských autorů Wang, Lin et al., 2004. 60 pacientům s alergickou rýmou byl denně podáván mléčný nápoj fermentovaný kmenem Lactobacillus paracasei v období 1 měsíce. Pro kontrolu se dalším 20 podáván nápoj bez probiotického kmene. Po měsíci podávání byl prokázán účinek zmírňující projevy alergické rýmy ve srovnání s pacienty, kteří tento přípravek nedostávali. Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky spojené s podáváním probiotika.

Zdroj: pediatrů Allergy immuno. 2004 Dub; 15 (2) :152-8.


Dlouhodobé podávání probiotik


K dosažení žádoucího zlepšení stavu a ovlivnění adaptivní funkce imunitního systému je třeba podávat probiotika dlouhodobě, minimálně 6 měsíců, u lidí trpících alergiemi je žádoucí neustálý, zvýšený kontakt střevní sliznice s probiotiky, podle výsledků studií jsou účinnější směsi několika probiotických kmenů.


Jak užívat probiotika?


Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje užívat probiotika nalačno aby se umožnilo rychlému přechodu probiotika do tenkého střeva tím se zamezilo působení kyselého prostředí žaludku na probiotické kmeny.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

 
Home » Nutraceutika a onemocnění » Alergie » Alergie a probiotika