Kopřiva proti alergii

Home » Nutraceutika a onemocnění » Alergie » Kopřiva proti alergii

Kopřiva dvoudomá pomáhá v léčbě alergií


Pokud si byste si měli vybrat jedinou rostlinu proti alergiím, byla by to právě Kopřiva dvoudomá. Historicky se používala jako protizánětlivý prostředek v léčbě onemocnění močových cest, revmatu a astmatu.

Němečtí výzkumníci objevili schopnost kopřivy zmírňovat projevy sezónních alergií. Jejich zjištění potvrdila dvě další nezávislé studie, poslední z roku 2009. Kopřiva potlačuje několik klíčových faktorů zprostředkujících příznaky sezónní alergie. Blokuje účinek histaminu, inhibuje enzym cyklooxygenázu COX-1 a COX-2 potřebný na tvorbu zánětlivých látek, také tlumí aktivitu syntetázy PG-D2 (HPGDS), společného enzymu pro více zánětlivé mechanismy.

Preventivně se doporučuje začít s užíváním 2 až 4 týdny před nástupem alergické sezóny. Účinné jsou stejně listy i kořen Kopřivy.

Zdroj: Roschek B.et al.: Nettle extract (Urtica dioica) affects key receptors and enzymes associated with allergica rhinitis; Phytother.Res.2009, Jul; 23 (7) :920-6.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

 
Home » Nutraceutika a onemocnění » Alergie » Kopřiva proti alergii