Kvercetin přírodní antihistaminikum

Home » Nutraceutika a onemocnění » Alergie » Kvercetin přírodní antihistaminikum

Flavonoidy


Představují účinnou přírodní zbraň proti alergiím. Flavonoidy nejen podporují antioxidační účinky vitaminu C ale podle japonských výzkumníků zejména kvercetin ale i resveratrol a katechiny tlumí uvolňování histaminu, látky odpovědné za zarudnutí, otok sliznic a pocit svědění při alergii.

Na rozdíl od jiných látek potřebují flavonoidy jistý čas aby se projevil jejich účinek. Proto je vhodné přizpůsobit výběr vhodných potravin nejméně dva týdny před očekávaným začátkem sezóny výskytu alergických projevů.

Přírodními zdroji quercetinu jsou česnek a cibule, barevné ovocné slupky, červené hrozny, černý rybíz a plody černého bezu.

Tmavé červené víno je bohatým zdrojem resveratrolu. Nejvíce katechinů, které také pomáhají zmírňovat alergie, obsahuje zelený čaj. Upřednostňujte přirozené potraviny před doplňky ve formě kapslí. Podstatně vyšší vstřebatelnost a tím i biologická účinnost zajišťuje aglykonových forma flavonoidů vyskytujících se přirozeně v ovoci. Zpracováním se aglykonových vazba rozkládá.


Česnek a cibule a mohou zastavit alergii dříve než vznikne


V obou rostlinách se nachází flavonoid kvercetin zpomalující průběh alergické reakce. Česnek a cibule dosahuje téměř srovnatelnou účinnost v úlevě sezónních alergií jako Kopřiva dvoudomá. Nejvíce quercetinu obsahuje červená cibule, méně žlutá minimum světlé odrůdy. Obsah quercetinu v červené cibuli je přibližně 1,5%. Tepelnou úpravou se ztrácí přibližně polovina obsahu.

Zdroj: K.Grzelak et al.: Content of quercetin glycosides and fructooligosaccharides in onion stored in a cold room; J.Eur.FoodRes.Vol.228, No.6, 2009.


 

 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika a onemocnění » Alergie » Kvercetin přírodní antihistaminikum