Obecně vzata "podpora imunity" nemusí v praxi vůbec fungovat, protože bez poznatků, které složky určitá látka stimuluje může rovnováha imunity dokonce ještě více narušit a tím zhoršit průběh onemocnění.
V současnosti jsou díky nejnovějším výzkumem známé několik syntetické i přírodní látky se schopností posouvat imunitu směrem od Th2 dominance k Th1. Tyto látky se nazývají Th1 stimulátory (Th1-Shifters).
Inosin je přirozeně se vyskytující látka patřící do skupiny purinů. Nachází se v mase, živočišných produktech, vzniká v těle enzymatickým rozkladem ribonukleové kyseliny pocházející ze zaniklých buněk.
Následně se inosin zapojuje jako stavební jednotka do novotvorby nukleových kyselin. Uvedený mechanismus využití inozínu má přímou souvislost s podporou tvorby nukleových kyselin a následným zlepšením syntézy enzymů, bílkovin a zlepšením funkčnosti imunitních buněk.
Inosin se používá ve výživových doplňcích na regeneraci svalové hmoty, léčebny se využívá při léčbě stavů spojených se sníženou odolností proti virům a intracelulárním L-formám bakterií, autoimunitních onemocnění, pro Neuroprotektivní (chránící nervy před poškozením) účinek se využívá v léčbě roztroušené sklerózy. Inosin prokazatelně ruší účinky bakteriálních a virových endotoxinů (škodlivých výměšků) způsobujících "cytokinové bouři" - závažnou, intenzivní zánětlivou reakci vyvolanou toxiny, způsobující vysoké horečky, selhávání orgánů až smrt.
Inosin zvyšuje degranulaci - zrání mastocytů, zvyšuje tvorbu interferonu-gama, celkově působí jako stimulátor Th1 složky imunity s využitím při léčbě virových onemocnění. Obvykle se podává 500mg několikrát denně, v pulsní schématu (nepravidelné dávkování).
zdroj: TRENDS in Pharmacological Sciences Vol.25 No.3 March 2004
Polosyntetický derivát inozínu, podle údajů výrobce se zlepšenou vstřebatelností v porovnání s inosinem (nebo pro nemožnost patentování inozínu?). Připravuje se sloučením, kombinací inozínu, kyseliny acetamidobenzovej a dimetylaminoizopropanolu v poměru 3:1 dílu inozínu. Vzniklá komplexní sůl v těle po vstřebání uvolňuje samotný inosin.
Nevýhodou této komplexní sloučeniny je snížený obsah samotného inozínu (obsahuje 25% čistého inozínu) čili i při zlepšeném vstřebávání je otázkou zda je i vyšší účinnost ve srovnání s podáváním 100%, čistého inozínu.
Metizoprinozín - polosyntetický derivát inozínu se používá v léčbě virových infekcí, zvyšuje aktivitu NK-buněk. Zvyšuje hladiny IL-12, zvyšuje tvorbu interferonu-gama a zároveň snižuje hladiny IL-10, výsledkem je posun k aktivitě Th1 složky imunity. Metizoprinozín je netoxický, bezpečný a má minimum nežádoucích účinků, možné podávat dětem od 1 roku.
Podává se ve formě tablet, takzvanou pulzní schématem, měnícími se dávkami.
Použití pochází z Japonska, později se rozšířilo i do Řecka. Japonci používají borovicové šišky na přípravu čaje, což přispívá k významnému snížení výskytu rakoviny.
Předpokládá se že účinné látky stimulují lymfocyty, zvyšují tvorbu IL-12 a snižují tvorbu IL-10, což vede k posunu imunity směrem k Th1 složce. Extrakt snižuje hladiny imunoglobulinů IgE, což vede k oslabení alergických reakcí. Posun imunity k Th1 složce léčí nejen alergie a astma (nadměrná reaktivita Th2), zvyšuje také odolnost proti virům. Extrakt z borovicových šišek se používá vnitřně po kapkách v dávce 10 kapek denně.
Heparin je látkou která zabraňuje srážení krve, patří také mezi přírodní Th1 stimulátory.
Tato informace objasňuje množství pozitivních účinků léčby přikládání pijavic. Uvoľnenenie heparinu pocházejícího z pijavic do krve má několik léčebné účinky. Nejvíce je známý antiagregační (protisrážlivý) účinek prospěšný při vysoké srážlivosti krve a žilní trombóze, dále má heparin protizánětlivý účinek a nejnovější byl odhalen imunostimulační účinek heparinu ve prospěch Th1 složky imunity. Přikládání pijavic tak může pomáhat v léčbě chronických infekčních onemocnění zapříčiněných vnitrobuněčné patogeny.
Z výzkumu vyplývá že vitamín C má schopnost zvyšovat Th1 složku imunity vůči vnitrobuněčným infekcím - virům a vnitrobuněčným L-formám bakterií. Stimulací interferonu-gama zároveň zesiluje schopnost imunokompetentních buněk rozpoznat a eliminovat rakovinové buňky. Podávání, suplementace vitaminu C ve formě doplňků má obecně prokazatelný benefit při virových a nitrobuněčných infekcích iv léčbě rakoviny. K efektu stimulace Th1 imunity vitamínem C dochází při podávání vyšších dávek, doporučuje se 3-5 g denně. Běžně doporučené dávky 100-500mg denně zajišťují prevenci nedostatku, nemají významnější léčebný efekt. Více o vitaminu C a stimulaci Th1 imunity si přečtěte zde: Vitamin C-stimulátor Th1 imunity.
Léčebné použití Palin sahá do tradiční čínské medicíny používající rostlinu k léčbě buněčných parazitů a rakoviny. Hlavní obsahovou látkou Palin je seskviterpenoid artemisininu. V experimentálních pokusech na zvířatech podávání artrmisinínu zvyšovalo Th1 nitrobuněčnou imunitu a zároveň snižovalo Th2 imunitu. Artemisininu se tím zařadil mezi další přírodní stimulátor Th1 imunity. Podle experimentů in-vitro stimulací Th1 složky imunity vykazuje artemisininu selektivní cytotoxický účinek na rakovinné buňky, včetně nádorových buněk rezistentních (odolávajících) radioterapii a chemoterapii. Později byl artemisininu úspěšně použit v experimentální léčbě melanomu (rakoviny kůže) u lidí. Uvedené poznatky otevírají nové možnosti imunologické léčby rakoviny u lidí.
zdroje:
1. Zhang, J., C. L. Yang. 2005. PHARMACOLOGY and toxicology of artemisinins. J. Hebei NU 22: 75-77.
2. Efferth T, Willmar Schwabe Award 2006: antiplasmodial and antitumor activity of artemisininu-from bench to bedside. Planta Med 73: 2007, 299-309.
Tradičně se Puškvorec používá na podporu mozkové činnosti a při depresích jako neurotonikum, v léčbě trávicích obtíží.
Nejnovější výzkumy orientované na imunologické mechanismy potvrzují imunostimulační vlastnosti zvyšující aktivitu Th1 složky imunity.
Podle výzkumu ruských vědců z roku 2010 Puškvorec obsahuje specifické ve vodě rozpustné polysacharidy, které mají schopnost již v nízkých koncentracích aktivovat makrofágy, zvyšovat tvorbu interleukinů IL-12, TNF-alfa a tím celkově zvyšovat Th1 imunitní odpověď.
Polysacharidy z puškvorce představují další perspektivní přírodní látku použitelnou na stimulaci Th1 imunity v léčbě intracelulárních infekcí, onkologických onemocnění a IgE zprostředkovaných poruch imunity. Zkušeností z použití puškvorce u infekčního zánětu lymfatických uzlin jen potvrzují výše uvedené účinky.
zdroj: Bělská NV, et.al.: Water-soluble POLYSACCHARIDE Obtained from Acorus calamus L. classically activates macrophages and stimulates Th1 response; Int Immunopharmacol. 10 (8) :933-42. Aug.2010.
Hořká tykvičky se tradičně používá ke snížení hladiny cukru a léčbu cukrovky. Podle novějších výzkumů obsahuje proteiny (bílkoviny) které účinně stimlujú nitrobuněčnou imunitu. Z několika experimentálních a klinických studií vyplývá že Hořká tykvičky jako Th1 stimulátor může pomáhat v léčbě virových infekcí, infekcí způsobených nitrobuněčnými formami bakterií (L-formy bakterií) av léčbě rakoviny. Více informací si přečtěte zde: Imunostimulační účinky hořké dýně ( tykve ).
Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra - www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.