Patří do skupiny autoimunitních onemocnění charakteristických poruchou imunitního systému s nadměrnou tvorbou zánětlivých mediátorů způsobujících poškozování měkkých tkání, chrupavky a degeneraci kloubů. Zánětlivý proces je hlavním mechanismem odpovědným za poškozování tkání a zhoršování funkčnosti. Léčba revmatoidní artritidy je proto primárně zaměřena na potlačení zánětu.
Zánětlivý proces je velmi složitý, víceúrovňový biochemický proces s účastí mnoha typů kompetentních buněk, enzymů a signálních bílkovinných látek. Proto i ovlivnění zánětu je možné několika mechanismy na jednotlivých stadiu meziproduktu zánětlivého procesu, zaměřených na mechanismy rozdílné struktury, rozdílné buňky a buněčné receptory. V této kapitole jsou popsány rozšířené možnosti farmakologického ovlivnění zánětu se zaměřením na odstranění zánětu na začátku zánětlivého procesu s přihlédnutím k fyziologické mechanismy a minimalizaci vedlejších účinků.
Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra - www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.