Srdečně cévní nemoci

Home » Nutraceutika a onemocnění » Srdečně cévní nemoci

Sdečně cévní nemoci


Léčba srdečně cévních onemocnění, která funguje.


Odstranění plaku z tepen - základní způsob, jak snížit riziko srdečních chorob.


Určitě znáte obvyklé doporučení o hubnutí, správném pojídání, vyhýbání se stresu a cvičení. Snažíte se dodržovat všechna doporučení. Přesto se s přibývajícím věkem objeví zvýšený krevní tlak, první náznaky žilní trombózy, ateroskleróza. Jak je to možné? Jde to nekompromisně s věkem? Tuto otázku si za Vás neustále kladou zaníceni výzkumníci a dnes už znají odpovědi ...


Použití esenciální aminokyseliny lyzinu, jako léku na onemocnění srdce a cév zní možná až neuvěřitelně.

Avšak v roce 1987 byl právě tento objev odměněn Nobelovu cenu za medicínu. Podstatou objevu je odhalení, že aminokyselina lysin blokuje účast lipoproteinu (Lp) při vytváření aterosklerotických plaků - cévních usazenin.


Příčina onemocnění srdce a cév


Arterioskleróza - ukládání nánosů ve vnitřní části cévních stěn začíná mechanickým stresem. Zdravé cévy jsou velmi pružné. Neustále se stahují a roztahují s každým úderem srdce. Mechanická námaha - stres je tím větší čím jsou cévy blíže k srdci. Mechanický stres je iniciátoriom mikroskopických poškození cévní stěny, následného mikrozápalu a navazujícího vzniku sklerotických plaků jako opravného mechanismu (zjednodušeně zalepování poškozených míst).
Pokud jste v plném zdraví a dokážete si zajistit plnohodnotnou výživu, vzniklé mikroskopické léze (místa poruch) v cévních stěnách nepředstavují problém. Tělo je dokáže regenerovat, vyhojit. Avšak bez zabezpečení vhodné výživy Vaše tělo nebude schopno vytvářet dostatek kolagenu a dalších substancí potřebných k restituci (opravu) cévní stěny. V takovém případě sahá po druhém způsobu nápravy, který spočívá ve vychytávání potřebných substancí z krevního proudu a vytváření jakýchsi náplastí na poškozená místa. Vytváření "náplastí" se děje ne proto že tento způsob je nejlepší, ale proto že z hlediska přežití jedince je důležitější než zanechání narušené, ztenčení cévní stěny s následným rizikem kýly a vnitřního krvácení. Postupem času se však tyto náplasti, známé jako plaky hromadí a samotné způsobují onemocnění jako vysoký tlak, srdeční infarkt, mozková mrtvice.


Lék na onemocnění srdce a cév


Mnoho lidí si myslí že dostává správnou výživu pokud konzumuje doporučené množství ovoce, zeleniny, celozrnných a nízkotučných potravin. A přesto se objeví onemocnění cév ... Moderní výroba potravin užívající urychlovače růstu, herbicidy, genetické manipulace, hydrogenaci tuků je zcela odlišná od způsobu potravin vyráběných před stoletím. Moderní strava Vám zajistí že budete obézní a přesto z hlediska několika nutrientů podvyživených.

Je tu dobrá zpráva. Výzkum dr. Linus Pauling institutu konstatuje že srdečně cévní onemocnění je možné dostat pod kontrolu, dokonce zvrátit jednoduchým podáváním vhodných mikronutrientů ve správných dávkách.

V roce 1989 významný americký vědec Linus Pauling a jeho kolega Matthias Rath MD, odemkli další velké lékařské tajemství. Našli skutečnou podstatu, příčinu vzniku onemocnění srdce a cév. Jejich objev byl naprosto úžasný a upřímně řečeno, zachraňující životy.

Na základě objevu vznikl nový lék, který však nepatří do kategorie "na recept". Novým lékem je speciální doplněk výživy složený výhradně z vybraných výživových látek. Tato novodobá příčinná terapie běžně umožnila mnoha pacientům vyhnout se angioplastice a otevřené operaci srdce. Ne snižováním cholesterolu, ale tím, že odstraňuje příčinu onemocnění. Rychlé zotavení je pravidlem, nikoliv výjimkou. Nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky.


Dr. Linus Pauling a dr. Matthias Rath vysvětlují proč dochází k ucpávání cév


Arterioskleróza začíná vznikem malých ložisek na vnitřním povrchu cévní stěny, způsobuje ji mechanický a oxidativní stres, volné radikály, zánětlivé procesy. U zdravého člověka se při zajištění vhodné výživy vytváří dostatečné množství kolagenu, který dokáže opravit povrch cévy a vrátit cévu do původního stavu, bez vytváření usazenin.


Nedostatek specifických živin = narušení reparačního procesu


Při dlouhodobé výživové nedostatečnosti, která se často vyskytuje i při energeticky nadměrném příjmu u obézních lidí je poměrně jednoduchý proces opravy cévní stěny narušený a nevyhnutelně nahrazen méně hodnotným mechanismem vytváření "cévních záplat" - sklerotických plaků.

Za normálního stavu při dostatku živin poškozená místa cév odkrývají vazební jednotky pro vychytávání molekul aminokyseliny lysinu z krevního oběhu aby umožnily vychytávání lyzinu, stavební jednotky potřebné pro tvorbu kolagenu a obnovu cévy.

Místo toho však při nedostatku - deficitu lysinu a dalších mikronutrientů dochází k vychytávání náhrady lysinu - lipoproteinu-a (Lp-a) který také obsahuje molekulu lysinu ale ve vázané formě. Vazba lipoproteinu-a (Lp-a) nastartuje vychytávání iontů vápníku, fibrinogenu a LDL-cholesterolu z krve, což umožní vytváření usazenin, plaků jako náhradního řešení reparace - opravy cévy.
Pochopitelně, opakující se dlouhodobý proces ukládání plaků vede k zmenšování průchodnosti cévy, snižování pružnosti a všem známým srdečně cévním onemocněním.

Z analýzy 27 vědeckých studií vyplývá že lidé s vysokými hladinami lipoproteinu-a (Lp-a) mají o 70% vyšší riziko vzniku srdečně cévních onemocnění v průběhu 10 let.
Lipoprotein-a (Lp-a) je součástí molekuly LDL "špatného" cholesterolu.
Tím že lysin zabraňuje vazbě lipoproteinu-a (Lp-a) na cévní povrch, současně brání vazbě (usazování) LDL cholesterolu v cévách.


Lysin, prolin v účinné reparaci - obnově cévního systému.


Aminokyseliny lysin a prolin vytvářejí "teflonový" povrch cév, umožňují jednotlivým složkám krve proudit cévami bez přichycení se o stěny, zamezují usazování sklerotických plaků.

Lipoprotein obsahuje oba typy receptorů - "míst, kde pasují klíče do zámku" pro aminokyseliny lysin a prolin. Jakmile zvýšíme dietní příjem lysinu, dochází k obsazení lipoproteinu a tím k znemožnění vazby na lyžinového vazebná místa v poškozené cévní stěně. Tímto způsobem se přirozeným výživovým mechanismem zamezí ukládání sklerotických plaků.

Navíc při doplnění účinků lysinu a prolinu dalšími mikronutrientů dochází současně ke zlepšení postupného uvolňování plaků a tím přirozenému ústupu onemocnění cév.


Která aminokyselina je účinnější, lysin nebo prolin?


V léčebném výživovém protokolu je základem nepostradatelný lysin, nakolik je to esenciální aminokyselina, kterou tělo nedokáže vytvářet. Prolin se v těle dokáže vytvářet z lysinu, podávání prolinu zjednodušuje biochemické procesy v těle, je prospěšné ale není nezbytné.


Souhrn účinků lysinu


Lysin umožňuje vytvářet kolagen potřebný na obnovu poškozených míst cév.

Lysin a prolin se vážou na volné lipoproteiny krevní plazmy čímž znemožňují jejich vazbu na povrch cév a vytváření sklerotických plaků.

Celkově přispívá lysin a prolin ke zvrácení průběhu srdečně cévních onemocnění.


Zkušenosti s nutriční léčbou cévního systému


Po použití nutričního léčebného protokolu dochází k výraznému zdravotnímu zlepšení pacientů s různými závažnými srdečními onemocněními. První zlepšení stavu nastává poměrně v krátkém čase, během 2 týdnů byl zaznamenán například ústup záchvatů anginy pectoris.

Obnovou ztracené pružnosti cévních stěn dochází k přirozenému ústupu zvýšeného krevního tlaku. Tento protokol by měl patřit k základním opatřením pacientů s vysokým krevním tlakem.

Výživový protokol léčby řeší příčiny vysokého krevního tlaku na rozdíl od "základní léčby" antihypertenzivy která řeší důsledky, snižuje tlak, neodstraňuje příčiny onemocnění.


Vitamin C, potrava bohatá na živiny a onemocnění srdce


Ateroskleróza se vzácně vyskytuje u zvířat, protože většina zvířat dokáže vyrábět živiny, které jsou nezbytné pro opravu poškozených cév. Například koza produkuje denně 13.000 mg vitaminu C, syntézu zajišťuje játra. Lidé a živočichové, které nedokážou vytvářet vitamin C jsou odkázány k zajištění živiny ze svého jídelníčku, musí jíst hodně čerstvé, syrové, na živiny bohaté potravy. Například gorily dostanou asi 4.000 mg. vitamínu C denně ze svého jídelníčku.


Výživové složky doporučené při srdečně cévních onemocněních


Vitamin C - 1 až 3 g denně, vhodná kombinace askorbátov - vápenaté a hořečnaté soli kyseliny askorbové, které zabraňují překyselování těla z vyšších dávek samotné kyseliny askorbové (vit.C), askorbáty poskytují výhodu v současném dodávání iontů vápníku a hořčíku

Lysin - 3 až 6 g denně

Omega-3 mastné kyseliny - 2g EPA + DHA = 1 polévková lžíce rybího oleje denně

Bioflavonoidy - 200mg denně, působí synergicky, zvyšují účinnost vitamínu C, silné antioxidanty

Epigallokatechin gallát EGCG - 100-200mg denně, 2-4 šálky čaje denně - silný antioxidant

Koenzym Q-10 - 60 až 100mg denně, energetický faktor buněk, antioxidant


Důležité doprovodná výživové opatření


Vyhýbání se nadměrné konzumaci polynenasycených rostlinných olejů s převahou omega-6 (slunečnicový, sójový, řepkový olej)

Nekonzumovat ztužené tuky, a částečně stužované rostlinné tuky = fritovací oleje, obsahují škodlivé trans-tuky poškozující cévní stěny.


Jak zajistit potřebné množství výživových složek potřebných k přirozené léčbě srdečně cévních onemocnění?


Konzumací běžných, moderním intenzivním způsobem vyráběných potravin je to možné s jen v omezené míře. Zde mohou pomoci kvalitní doplňky výživy obsahující přirozené nutrienty získané z potravinových zdrojů. Prolysin C obsahuje komplex vitaminu C a aminokyselin prolinu, lysinu na podporu tvorby kolagenu.

Konkrétně výživné přípravky obsahující potřebné množství výživových složek, lysin a askorbáty: Prolysin-C tablety, LyCin - prášek pro přípravu nápoje, EpiQuercican kapsle a léčebný nutriční protokol dostupné v poradenském centru funkční výživy v Nitře.

Odstranění plaku z tepen kombinací lyzinu, prolinu a vitaminu C představuje jednu ze základních možností, jak snížit riziko srdečních a cévních chorob přirozeným způsobem.

Léky na tlak by neměly být základní léčbou srdečně cévních chorob, spíše opačně, alternativou základní léčby příčin srdečně cévních onemocnění pomocí vhodné výživy.


Zdroje:

Hypothesis: lipoproteinů (a) is a Surrogate for Ascorbate. Linus Pauling and Matthias Rath. Proceedings of the National Academy of Sciences USA, 1990, Vol 87, pgs 6204-6207.

Atherosclerosis: Its Primary Cause is Ascorbate deficience Leading to the Deposition of lipoproteinů (a) and fibrinogen / fibrin in the Vascular Wall. Matthias Rath and Linus Pauling. Journal of Orthomolecular Medicine, 1991, Vol. 6, pgs 125-134.

Apoprotein (a) is an Adhesive Protein. Matthias Rath and Linus Pauling. Journal of Orthomolecular Medicine, 1991, Vol. 6, pgs 139-143.

A Unified Theory of Human Cardiovascular Disease Leading the Way to the Abolition of this Disease as a Cause for Human Mortality. Matthias Rath and Linus Pauling. Journal of Orthomolecular Medicine, 1992, Vol 7, pgs 5-15.

Plasmin-induced Proteolysis and the Role of apoprotein (a), lysinu, and Synthetic lysinu Analogs. Matthias Rath and Linus Pauling. Journal of Orthomolecular Medicine, 1992, Vol 7, pgs 17-23.

Lipoprotein (a) Reduction by Ascorbate. Matthias Rath. Journal of Orthomolecular Medicine, 1992, Vol 7, pgs 81-82.

Reducing the Risk for Cardiovascular Disease with Nutritional Supplements. Matthias Rath. Journal of Orthomolecular Medicine, 1992, Vol 7, pgs 153-162.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

 
Home » Nutraceutika a onemocnění » Srdečně cévní nemoci