Žilová trombóza

Home » Nutraceutika a onemocnění » Žilová trombóza

Jaké jsou příčiny vzniku žilní trombózy?


Krev neustále proudí cévami, formují se mikroskopické sraženiny které jsou vzápětí rozloženy, proces srážení a rozkladu sraženin je v rovnováze. Srážení krve je nezbytnou funfciou hemostázy, zachování života v případě úrazu, chrání před vykrvácením. Za určitých podmínek však dochází ke zvýšenému srážení krve a následné tvorbě sraženin ucpávajících cévy - žilní trombóze. Mezi hlavní příčiny vzniku trombózy patří zvýšená srážlivost krve, snížená cirkulace - průtok a samozřejmě velmi důležitý a často podceněn faktor: mikrozápal cévní stěny jehož mechanismy umožňují usazování sraženin na stěně cév a jejich postupné ucpávání.


Jaké druhy trombózy mohou vznikat?


Nejčastěji se vyskytujícím typem je hluboká žilní trombózy. Vzniká v žilách nacházejících se hluboko ve svalech nohou a pánevní oblasti.
Trombóza může vzniknout vytvořením krevní sraženiny v jaké koliv jiné části těla. Vznik sraženiny v koronárních cévách srdce vyvolává nedokysličení postižené části srdce s následným vznikem infarktu. Je to život ohrožující komplikace končící znefunkčnění postižené části tkáně av případě většího rozsahu končí náhlou smrtí. Trombóza postihující mozek má za následek postižení části mozkové tkáně tkáně a způsobuje ochrnutí, ztrátu různých funkcí až náhlou mozkovou smrt.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

 
Home » Nutraceutika a onemocnění » Žilová trombóza