Chlorella - růstový faktor

Home » Nutraceutika ve výživě » Chlorella » Chlorella - růstový faktor

Chlorella růstový faktor (CGF)


Chlorella obsahuje široké spektrum vitamínů, minerálů, aminokyselin a je známým nejbohatším zdrojem chlorofylu. Všechny jmenované látky jsou zdraví prospěšné, ale jedna látka obsažená v chlorelle je výjimečná, fascinující, nazývaná růstový faktor Chlorelly (Chlorella Growth Factor - CGF). Tomuto jedinečnému komplexu peptidů se budeme proto podrobněji věnovat v dalším textu.

CGF je komplex nukleotidů-peptidů skládajících se z větší části z derivátů nukleových kyselin. Vědci objevili že CGF se vytváří hlavně během intenzivní fotosyntézy, umožňuje Chlorelle růst tak rychle. Každá buňka se dělí na čtyři nové buňky každých 20 hodin, CGF napomáhá udržovat rychlost reprodukce.

Pokusy na mikroorganismech, zvířatech a klinické zkušenosti u lidí ukázaly že CGF napomáhá zrychlenému růstu dětí bez vedlejších účinků au dospělých posiluje funkci nukleových kyselin (ribonukleová a deoxyribonukleová kyselina RNA / DNA) odpovědných za syntézu bílkovin, enzymů a energetický metabolismus na buněčné úrovni. Stimulačně působí na obnovu poškozených tkání a chrání buňky před působením toxických substancí.

Dr. Benjamin Frank, autor knihy The No-Aging Diet uvádí že produkce RNA / DNA u lidí se postupně s věkem zpomaluje, což způsobuje snížení vitality a zvýšení rizika vzniku různých chorob. Dr. Frank doporučoval dietu bohatou na obsah nukleových kyselin ještě dříve než se začala používat Chlorella.

Dr. Minchinori Kimura z Japonska zjistil, že podíl 10% RNA a 3% DNA z celkového obsahu předurčuje Chlorellu na nejvyšší obsah nukleových kyselin mezi potravinovými zdroji. Pravidelně užívaná Chlorella může napomáhat obnově poškozeného genetického materiálu v lidských buňkách, zpomalovat proces stárnutí.

Nukleové kyseliny se procesem trávení štěpí na nukleosidy a nukleotidy, kombinují s jinými nutrienty jako vitamín B-12, bílkoviny a polysacharidy. Nukleosidy a nukleotidy jsou prekurzory více koenzymů. Například energii dodávající nukleotidový koenzym kritický pro náš metabolismus je ATP (adenosintrifosfát). Další nukleotidové koenzymy UDP a CDP jsou potřebné pro biosyntézu glykosaminoglykanů. Nukleosidy a nukleotidy mají přímý metabolický účinek nezávislý na úlohy jakou hrají v nukleových kyselinách.

DNA and RNA která je přijata potravou přímo nenahrazuje buněčnou DNA a RNA, ale vzniklé kombinace aminokyselin zajišťují stavební jednotky pro obnovu genetického materiálu buněk a poskytují prekurzory pro syntézu enzymů.

Ribonukleová kyselina (RNA) podléhá v těle značné proměně. Je nezbytná k replikaci genů a proteosyntéze (syntéze bílkovin). Tělo může vytvořit nukleové kyseliny de novo, proces vyžaduje velké nároky na energii. Usnadnění pro tělo představuje konverze z nukleotidů a nukleosidů získaných z potravy nebo z rozložené RNA ze zaniklých tělních buněk.

Se stárnutím souvisí proces zpomalování buněčného metabolismu. Buněčná stěna, regulátor prostupu výživných a odpadních látek se stává méně funkční. Transport výživných látek je méně účinný a více toxických odpadních látek zůstává uvnitř buňky. Tento proces zpomalení metabolismu vede ke zvýšení kyselosti prostředí a následně usnadňuje vznik mnoha degenerativních onemocnění. Pokud máme dostatečný příjem nukleových kyselin v potravě, chráníme buněčné stěny, zachováváme jejich funkčnost, udržujeme buňky čisté a obnoveny. Pokud buněčné nukleové kyseliny zůstávají plně funkční, naše tělo je schopné využívat živiny účinněji, účinněji se zbavuje škodlivých odpadních látek, toxinů a tím se vyhýbáme vzniku mnoha onemocnění. Buňky schopné regenerace zvyšují celkovou vitalitu a energii našeho těla.


Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Chlorella » Chlorella - růstový faktor