Jód

JÓDStopové prvky jsou nepostradatelné pro řadu fyziologických funkcí. Jód patří spolu s fluorem, chlorem a bromem do skupiny halogenů, vysoce reaktivních nekovů. Jód se nejvíce přirozeně vyskytuje v mořských řasách a mořských živočiších. Z pohledu výskytu v prostředí je nejméně zastoupeným halogenem v zemské kůře. Obsah jódu v půdách se liší, většinou je relativně nízký následkem postupného vyplavení do moří.

Jód byl objeven Bernarda COURTOISE v Paříži v roce 1811, ale trvalo téměř 100 let než se zjistila jeho klíčová úloha pro funkci štítné žlázy. V roce 1927 Sir Charles Harrington ohlásil, že velká část molekuly tyroxinu (T4 - hormonu štítné žlázy) byla tvořena jódem (65,3% hmotnostních).

Hlavní význam jódu pro funkci štítné žlázy je všeobecně dlouhodobě znám, výzkumy provedené v posledních několika letech však poodhalili další funkce jódu jakými jsou řízení metabolismu téměř každé buňky našeho těla, antioxidační a antiproliferační - proti nádorové účinky. Jód hraje důležitou roli v prevenci rakoviny prsu, vaječníků, prostaty, mozku, fibrocystické onemocnění prsu, psychických poruch, deficitu pozornosti, syndromu hyperaktivity a fibromyalgie.

Jód se nachází v potravě ve formě anorganických solí, jodičnanu nebo jodidu, organicky vázaného jódu na bílkoviny, tuky (jódolipidy), v mořských řasách (např. dulse, wakame, kombu) se nachází ve formě anorganických diatómických molekul jódu (molekulární jód nebo I2 ) a organického monoatomového jódu (° I). Jód se rychle vstřebává do krevního oběhu, aktivním přenosem se koncentruje ve folikulech štítné žlázy, kde dosahuje 20-40 násobek koncentrace v krvi. Kromě štítné žlázy se koncentruje v některých orgánech a tkáních.

U dospělého člověka s přiměřeným příjmem jódu se nachází přibližně 30% celkového množství jódu (15 mg) ve štítné žláze a hormonech štítné žlázy, zbylých 70% (50 mg) se nachází extratyroidálne v různých tkáních, nejvíce se koncentruje v prsních žlázách, kůži, žaludeční sliznici, slinných žlázách, děloze, v mozkově-míšních likvoru.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.