Fyziologické funkce jódu

Home » Nutraceutika ve výživě » Jód » Fyziologické funkce jódu

Fyziologické funkce jódu


Jód je nezbytný pro funkčnost štítné žlázy, je součástí molekul hormonů štítné žlázy. Je to takzvaná tyriodálna funkce jódu.

Kromě tyriodálnej funkce zajišťuje jód množství dalších tělních, takzvaných extratyriodálnych funkcí. Téměř všechny buňky těla mají na povrchu buněčné stěny receptor pro hormony štítné žlázy. Jód zapojen do struktury hormonů má vliv vliv prakticky na všechny buňky v těle, ovlivňuje celou řadu metabolických funkcí, včetně bazální rychlosti metabolismu, metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů, dělení a zánik buněk.

Jód významně snižuje riziko rakoviny. Navozuje apoptózu-programovaný zánik buňky. Kontroluje signální mechanismy buněk zprostředkované růstovými faktory (VEGF). Protirakovinné účinky jódu se pokládají za nejvýznamnější extratyroidálnu funkci jódu.

Antioxidant. Jód je specifickým antioxidantem vychytávající hydroxylové radikály. Jód chrání mozkové buňky před peroxidaci nenasycených tuků nacházejících se v buněčných stěnách.

20% celkového obsahu se nachází v kůži, zejména v potních žlázách. Nedostatek jódu způsobuje suchou kůži se sníženou schopností tvorby potu.

Jód se soustřeďuje také ve slinných žlázách kde se účastní tvorby slin.

Jód se koncentruje ve tkáních prsní žlázy, kde působí desenzitizačne na estrogenní receptory, čímž dostává pod kontrolu nadměrné dělení buněk a působí preventivně proti fibrocystické onemocnění prsu a chrání před vznikem rakoviny prsu.

V žaludeční sliznici hraje životně důležitou roli při tvorbě žaludeční kyseliny. Nedostatek jódu může být příčinou achlorhydrie - poruchy tvorby žaludeční kyseliny a může zvyšovat riziko rakoviny žaludku. Zvyšuje odolnost sliznice vůči Helicobacter pylori.

Slzné žlázy potřebují jód k tvorbě slz. Mezi příčiny suchých očí kromě zánětů a nedostatku omega-3 mastných kyselin patří také nedostatek jódu.

Jód odstraňuje z těla toxické chemikálie a biologické toxiny.

Potlačuje auto imunitní procesy.

Posiluje T-buňkami zprostředkovanou adaptivní imunitu.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Jód » Fyziologické funkce jódu