Složení kokosového oleje

Home » Nutraceutika ve výživě » Kokosový olej » Složení kokosového oleje

Kvalita kokosového oleje


Kokosový olej se vyrábí ve více kvalitách. Nejvyšší kvalitu má panenský kokosový olej vyrobený z plodů tradičních kokosových palem, Cocos nucifera, ne ze šlechtěných hybridů. Vyrábí se lisováním kokosové dužiny, zpracováván při teplotě nepřesahující 60 stupňů Celsia, bez zbavování zápachu, nesmí být rafinovaný a hydrogenovaný. Vynecháním rafinace si zachovává příjemnou, typickou vůni. Neobsahuje přídavky vitamínů nebo jiných aditiv.


 Složení kokosového oleje

100 g kokosového oleje obsahuje
Nasycené tuky celkem 92.1g
Nasycené mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem
Kyselina kaprylová C-8:0 7,5 g
Kyselina kaprová C-10:0 6,0 g
Kyselina laurová  C-12:0 50,8 g
Kyselina myristová C-14:0 16,8 g
Nasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem
Kyselina palmitová C-16:0 8,2 g
Kyselina stearová  C-18:0 2,8 g
Mononenasycené tuky 5,8 g
Polynenasycené tuky 2,1 g

 


Kyselina laurová C-12


Má nejvyšší antivirovou aktivitu mezi nasycených mastných kyselin. Obsah v kokosovém oleji se pohybuje kolem 50%. V těle se přeměňuje na účinný monoglycerid - monolaurín, který má protivirové, antibakteriální a proti plísňové účinky, narušuje ochranný lipidový obal více virů.
Monolaurín byl 5000 - krát účinnější v zastavení růstu patogenního kmene Listeria monocytogenes v porovnání s etanolem, který se běžně používá na povrchovou dezinfekci.

Zdroj: Oh & Marshall, Int.J.Food.Microb.1993


Kyselina kaprová C-10


Obsah v kokosovém oleji se pohybuje kolem 6%. Podle studie Islandské Univerzity monoglycerid kyseliny Kaprově nejrychleji a nejúčinněji zabíjela testované kmeny kvasinek Candida albicans. Narušuje strukturu buněčné stěny kvasinek.

(Gudmundur Bergsson, et. Al.: In Vitro Killing of Candida albicans by fatty acids and Monoglycerides; Antimic. Agents and chemotherapy; Vol 45, Nov.2001).


Kyselina kaprylová C-8


Obsah v kokosovém oleji se pohybuje kolem 7%. Podobně jako kyselina laurová se kyselina kaprylová přeměňuje na účinný monokaprín. Monokaprín má také antivirové účinky proti HIV, herpes simplex, cytomegalovirus, antibakteriální účinky proti chlamydiemi.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.


 

Home » Nutraceutika ve výživě » Kokosový olej » Složení kokosového oleje