Konopný olej

Home » Nutraceutika ve výživě » Konopný olej

Konopný olej


Konopný olej je širokospektrální zdroj esenciálních mastných kyselin, výjimečný obsahem specificky účinné kyseliny gama-linolenové. Konopný olej má příznivý poměr omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin a zároveň širší spektrum esenciálních a neesenciálních tuků.

Z pohledu výživy má však konopný olej i jistou nevýhodu v podobě nižší biologické využitelnosti omega-3 (ALA) zejména u dětí a starších lidí pro nutnost metabolické konverze (aktivace). Nedokáže tedy plnohodnotně nahradit omega-3 EPA a DHA. Problematické využití je pozorováno iu dospělých s oslabenou aktivitou enzymu delta-desaturáza.

Obsažená GLA podporuje příznivé účinky EPA a DHA rybího oleje, doporučuje se vzájemně kombinovat pro dosažení komplexní protizánětlivé účinnosti.

Pro nejvyšší obsah polynenasycených tuků (PUFA) z rostlinných olejů (80%) může být vhodným doplňkem běžných jedlých olejů, zejména olivového, neměl by však být konzumován v převaze právě pro vysoký obsah PUFA a riziko tvorby volných radikálů.


Složení konopného oleje

polynenasycené mastné kyseliny celkem 76%  rozpětí
omega-6 kys. linolová LA 56% 55,4 - 56,9%
omega-6 kys. gama-linolenová GLA 0,9% 0,6 - 4%
omega-3 kys. alfa-linolenová ALA 18% 16,5 - 20,4%
omega-3 kys. stearidónová SDA 0,4% 0,3 - 2%
mononenasycené mastné kyseliny celkem 14%  
omega-9 kys. Olejová OA 14% 11,4 - 15,9%
nasycené mastné kyseliny celkem 10%  
kys.. stearová SA 7%  
kys.. palmitová PA 2%  
ostatní nasycené MK 1%  

 

zdroj.: M. Kiralan et al.: Fatty acid composition of hempseed oils from different locations in Turkey; Spanish J.Agricult.Res., Vol.. 8, 2010


Vysoký obsah omega-3


Po lněném oleji (55% omega-3) má konopný olej druhý nejvyšší obsah omega-3, celkově obsahuje přibližně 20% omega-3. Z toho kyselina alfa-lionolénová tvoří 98% množství.
Vysoký obsah omega-3 nemusí však ve skutečnosti být nejpodstatnějším faktorem z hlediska účinků.
Biologická konverze omega-3 kyseliny alfa-linolenové probíhá v malém rozsahu 3 -10%. Zbytek omega-3 se biologicky nevyužije, je rizikovým zdrojem energie. Několik vědecká zjištění naznačují potenciální riziko tvorby volných radikálů při nadbytečné konzumaci polynenasycených tuků.


Biologická využitelnost omega-3 mastných kyselin

  míra konverze a biologického využití
omega-3 kys. alfa-linolenová ALA  3-10% *
omega-3 kys. stearidónová SDA 30%
omega-3 kys. eikosapentaenové EPA bez konverze - 100%
omega-3 kys. dokosahexaenová DHA  bez konverze - 100%
omega-6 kys. gama-linolenová GLA  bez konverze - 100% **

 

* Děti v kojeneckém věku nemají vyvinutou schopnost biologické konverze ALA, podáváním náhradních mlék s rostlinnými oleji bez obsahu EPA a DHA může vznikat výživový deficit, u dětí v předškolním věku je biologická konverze problematická

** Omega-6 GLA je biologickými účinky výmimkou, má účinky omega-3


Ideální poměr omega-6: omega-3 3:1


Konopný olej má z hlediska poměrného zastoupení nenasycených mastných kyselin omega-6: omega-3 3:1 ideální složení.
Z pohledu biologického využití je však třeba brát v úvahu nejen výživovou dávku, obsah nutrientů a jejich vzájemný poměr ale i jejich biologickou využitelnost. Samotný ideální poměr zastoupení složek nemusí odpovídat biologickým účinkem.

Výsledný biologiický účinek dietárního příjmu nenesýtených tuků může být rozdílný v případech že konzumujeme uvedené tuky v poměru 3:1 pokud omega3 jsou zastoupeny ve formě ALA a při stejném poměru 3:1 pokud omega-3 jsou ve formě EPA, DHA nebo SDA.


Obsah omega-3 SDA


Výhodou konopného oleje je že na rozdíl od lněného oleje obsahuje konopný olej navíc omega-3 kyselinu staeridónovú (0,4-2%), která má zvýšenou, 30% míru biologické konverze (přeměny) na tkáňové prostaglandiny s protizánětlivými účinky.


Je výhodou, že konopný olej obsahuje nejvíce, téměř 80% polynenasycených tuků PUFA?


Při komplexnějším pohledu se tato výhoda ztrácí, zůstává výhodou jen z hlediska propagace vycházející z prodělané teorie o prospěšnosti převahy polynenasycených tuků ve výživě. Polynenasycené tuky nemají být ve výživě nadbytečné, mají tvořit esenciální složku výživy, přibližně 30% celkového příjmu tuků. V souvislosti s propagací použití nejen konopného ale i lněného oleje se v současnosti vyzdvihuje právě vysoký obsah polynenasycených tuků. Tento pohled však přehlíží možné související rizika.
Polynenasycené tuky jsou zdrojem pro tvorbu tkáňových faktorů (prostaglandiny), řízení hemostázy (tromboxany - srážení krve), řízení cévního tonusu (leukotrieny) a řízení imunity.
Nadbytečná konzumace nemusí být prospěšná, může vést ke zvýšené tvorbě volných radikálů a zrychlení stárnutí.


Je konopný olej zvláště vhodný pro děti?


Určitě ne jako první volba z důvodu nízké míry biologické konverze omega-3 právě u dětí. Je však vhodným doplňkem z hlediska obsahu GLA s protizánětlivými účinky a schopnosti působit synergicky s EPA a DHA. Biologicky mnohonásobně účinnější zdroj omega-3 pro děti je rybí olej s EPA a DHA.


Je vhodný konopný olej v léčbě diabetu 2. typu?


Diabetes 2. typu je metabolické onemocnění, obvykle se objevuje ve středním a vyšším věku, kdy schopnost konverze rostlinných omega-3 klesá pod 5%. Právě celoživotní nadměrná konzumace polynenasycených tuků může přispívat k tvorbě volných radikálů a poškozování funkce slinivky. U této skupiny pacientů je proto výhodnější použít nižší dávky omega-3 polynenasycených tuků se 100% biologickou využitelností například EPA a DHA (rybí olej).


Obsah omega-6 GLA


Další výhodou konopného oleje v porovnání s lněným olejem je obsah omega-6 kyseliny gama-linolenové - GLA (1 až 4%), která je z hlediska účinků výjimečná, vytvářejí se z ní protizánětlivě působící látky podobně jako z omega-3 mastných kyselin. Odlišné účinky jsou dány strukturou dvojných vazeb v molekule. Obsah GLA lze v případě konopného oleje a biologických účinků počítat mezi omega-3, tato mastná kyselina nepodléhá metabolické konverzi, je 100% biologicky využitelná.

GLA vykázala ve více studiích u lidí neuroprotektivní účinky, z tohoto důvodu se doporučuje jako dietetická součást prevence a léčby polyneuropatií souvisejících s diabetes. GLA působí synergicky (vzájemně podpůrně) spolu s EPA a DHA rybího oleje.

Kombinace EPA + DHA + GLA (konopný + rybí olej) poskytuje takzvaný komplexní protizánětlivý účinek z důvodu působení na několika úrovních současně.

Eikosanoidy - strukturní složky buněčných stěn, účinností podobné hormonům, řídí mnohé biologické procesy včetně imunity.

GLA je zdrojem pro tvorbu protizánětlivých eikosanoidů 1. skupiny: PGE1, PGI1, TX1, LT3

EPA + DHA je zdrojem pro tvorbu protizánětlivých eikosanoidů 3. skupiny - PGE3, PGI3, TX3, leukotrienů skupiny 5 - LT5 a lipoxínov.

Eikosanoidy 3. skupiny se mohou vytvátrať iz kyseliny alfa-linolenové ALA, míra konverze je však omezena v rozsahu 3-5%. EPA je přímým zdrojem biosyntézy eikosanoidů 3. skupiny bez konverze.


Nahradí 1 dávka konopného oleje porci lososa?


Ne, biologickými účinky určitě nenahradí.

100g lososa obsahuje 1,8 g omega-3
100g tuňáka 0,7 g omega-3
1 polévková lžíce konopného oleje obsahuje až 2,5 g omega-3

I když 1 polévková lžíce konopného oleje obsahuje nejvíce omega-3, biologicky je nedokáže plnohodnotně nahradit. Z 2,5 g omega-3 konopného oleje se biologicky využije maximálně 0,25 g (při 10% míře biologické konverze).


Stabilita konopného oleje


Z hlediska obsahu téměř 80% polynenasycených tuků patří mezi chemicky najnestabilnejšie oleje, nevhodné pro tepelnou úpravu. Rychle podléhá oxidaci, proto je vhodné skladovat při snížené teplotě, dbát na rychlost spotřeby otevřeného balení a podle možností preferovat menší hotová balení umožňující rychlou spotřebu.


Závěr


Dietetický přínos

Konopný olej představuje výživově vyváženější, biologicky účinnější alternativu lněnému oleji. Má vyvážený poměr Omega6: omega-3, širší spektrum omega-3 mastných kyselin. Obsahuje GLA posilující účinky omega-3. Nejvhodnější doplňkový zdroj omega-3 rostlinného původu. Má na rozdíl od lněného oleje příjemnější chuť. Zvyšuje pestrost příjmu spektra esenciálních a neasenciálnych mastných kyselin, obsahuje významné množství tokoferolů, chlorofyl.

Kombinace EPA + DHA + GLA (konopný + rybí olej) poskytuje takzvaný komplexní protizánětlivý účinek.

Nevýhody použití

Konopný olej nedokáže plnohodnotně nahradit esenciální EPA a DHA, zejména u dětí a starších lidí. Podobně v léčbě několika onemocnění, kde je potřebná zvýšená účinnost je výhodnější sáhnout po zdrojích takzvaných "hotových omega-3" EPA a DHA. Při nadměrné konzumaci může pro vysoký obsah PUFA zvyšovat riziko tvorby volných radikálů.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Konopný olej