Kurkuma v léčbě žilní trombózy

Home » Nutraceutika ve výživě » Kurkuma » Kurkuma v léčbě žilní trombózy

Kurkuma jako přírodní antitrombotikum - lék na žilní trombózy


Kurkuma se vyznačuje nejen protizánětlivými, ale i antikoagulačními účinky (snižujícími srážlivost krve) pro její schopnost tlumit tvorbu Srážlivý faktoru fibrinogenu. Fibrinogen hraje klíčovou roli v procesu srážení krve a tvorby krevních sraženin.

Zvýšená hladina fibrinogenu je dominantním rizikovým faktorem pro vznik srdečně cévních onemocnění, mozkové mrtvice a hluboké žilní trombózy. Zvýšený fibrinogen hraje důležitější roli v rozvoji onemocnění jako například zvýšená hladina homocysteinu, cholesterolu a triglyceridů.


 Proč je přírodní kurkuma účinná v prevenci trombózy?


Kurkuma obsahuje směs biologicky aktivních látek. Mezi antitromboticky působící látky patří nejen samotné kurkuminoidy ale i aromatické těkavé silice, turmeróny.
Z kurkumy jsou obvykle vyráběny koncentrované extrakty komplexu kurkuminoidov, které obsahují 95-98% kurkuminoidov. I přesto že kokavých silic - turmerónov, které působí synergicky (společně, podpůrně) a zvyšují antitrombotickou účinnost.


Porovnání kurkumy a polosyntetických flavonoidů (DETRALEX)


Nativní, přirozená kurkuma (ne extrakt kurkuminoidov) navíc biologicky potencována piperin, přírodní látkou nacházející se v pepři (      TURMERIX   ) svojí účinností dokonce převyšuje účinnost flavonoidů obsahujících nejčastěji podávaných přípravcích na léčbu trombózy (DETRALEX). Vyšší antitrombotické účinnost je dána silnějšími chelatačními schopnostmi molekul kurkumínu oproti chelatačními schopnostmi molekul polosyntetických flavonoidů (DETRALEX).


Porovnání kurkumy a protisráženlivých léků


Kurkuma ve srovnání s dalšími běžnými protisrážlivými léky (antiagregancii) používanými v léčbě žilní trombózy - warfarinu (Warfarin, ORFARIN), kyseliny acetylsalicylové (Anopyrin), indobufénu (IBUSTRIN) nebo sulodexidu (Vessel Due F) má také řadu výhod.

Zatímco protisrážlivé léky působí na izolované faktory srážení krve, kurkuma nejen snižuje srážlivost krve ale navíc protizánětlivým působením chrání výstelku cévních stěn (endotel), čímž poskytuje širší léčebný potenciál.

Kurkuma i při vyšších dávkách vykazuje mírné protisrážlivé účinky, při podávání kurkumy tedy nevzniká riziko vzniku život ohrožujícího krvácení jako je tomu při podávání warfarinem, jejichž dávkování musí být přísně sledovány pro nízký terapeutický index - malý rozdíl mezi účinnou a toxickou dávkou (Warfarin).


Klinicky potvrzené mechanismy účinku kurkumy ve snižování srážlivosti krve patří:

 

Snížení hladiny plazmatického fibrinogenu
Snížení tvorby tromboxanu TXA2-Srážlivý faktoru krevních destiček
Snížení oxidace LDL-cholesterolu - ochrana cévních stěn před usazováním aterosklerotických plaků

 


Kurkuma v léčbě nehojících se ran - bércových vředů


Přírodní kurkuma (      Přírodní kurkuminoidy     ) je obzvlášť vhodná pro léčbu nehojících se ran vyskytujících se při těžkých formách žilní trombózy. Zlepšením prokrvení zajišťuje kurkuma zlepšení zásobování nedokysličení (ischemických) tkání kyslíkem a tím zlepšení procesu hojení ran. Kurkuma zamezením působení nekrotizačného faktoru (TNF-alfa) chrání tkáně ohrožené nedostatečným zásobením kyslíku.


Preparáty s obsahem biologicky potencovaného přírodních kurkuminoidů


TURMERIX kapsle    - 1 želatinová kapsle obsahuje 600mg biologicky potencované směsi přírodních kurkuminoidov a přírodního piperínu. Doporučené dávkování 1 až 3 kapsle denně.

Kombinace přírodní kurkumy s léky na trombózu.


Vhodné kombinace

Přírodní kurkumu je nejen možné ale i vhodné kombinovat s polosyntetické flavonoidy (DETRALEX), enzymomoterapiou (WOBENZYM, PHLOGENZYM) a podáváním vitamínu E (VITAMIN E 200-400mg).


Možné kombinace

Při užívání kyseliny acetylsalicylové (Anopyrin 100mg), sulodexidu (Vessel Due F) a indobufénu (IBUSTRIN) spolu s kurkumou je riziko vzniku závažnějšího krvácení minimální.


Nevhodné kombinace

Při užívání Warfarin (Warfarin, ORFARIN) je nezbytná zvýšená opatrnost a konzultace současného užívání doplňků s obsahem kurkuminoidov s ošetřujícím lékařem, kontrola srážení krve a přizpůsobení dávky warfarin pro možné vytěsnění warfarinu z vazby na plazmatické bílkoviny a tím náhlé zvýšení hladin warfarinu s rizikem vzniku závažného život ohrožujícího krvácení.

 Zdroje: Ramirez-Boska A et al.: Hydroalcoholic extract of Curcuma longa lowers the abnormally high values ​​of human-plasma fibrinogen. Mech Aging Dev, 2000, 114

Shah B. et al.: Inhibitory effect of curcumin, a food spice from Turmeric, on platelet-Activating factor-and arachidonic acid and platelet aggregation through inhibition of thromboxane formation and Ca2 + Signaling. Biochemie Pharmacol.1999, Oct 1


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Kurkuma » Kurkuma v léčbě žilní trombózy