Dávkování během těhotenství

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Dávkování během těhotenství

Potřebuje těhotná žena omega-3 esenciální mastné kyseliny?

Pro těhotné a kojící ženy je obzvláště důležité konzumovat DHA (jednu ze složek rybího oleje), protože vývoj dítěte závisí od matky. DHA je esenciální omega-3 nenasycená mastná kyselina, znamená to že ji tělo nedokáže vytvářet a musíme ji získávat z přijaté potravy. Dostatek DHA je nesmírně důležitý pro zdravý, normální vývoj mozku, očí a nervového systému dítěte. Nedostatečný příjem DHA v období těhotenství je spojován se zkrácením trvání těhotenství a zvýšeným rizikem předčasného porodu.


Dávkování rybího oleje během těhotenství


Mezinárodní výzkumný projekt zkoumající význam tuků ve výživě během těhotenství (Perinatal Lipid Nutrition Project - PERLIP) a projekt zkoumající výživu během těhotenství (Early Nutrition Programming Project - Earnest) ve spolupráci s několika vědeckými společnostmi vydali na základě mnoha systematických výzkumů společné doporučení ohledně příjmu tuků v dietě u těhotných a kojících žen.

Vydán souhrnný dokument doporučuje ženám během těhotenství a kojení průměrný příjem omega-3 DHA v minimálním množství 200mg denně.

Ve sledovaných klinických studiích se však podávaly ženám optimální denní dávky do 1000mg čisté DHA odpovídající dávce 2 až 7 g rybího oleje denně (cca 1 čajová až 1 polévková lžíce) bez rizika výskytu jakýchkoliv nežádoucích účinků.


Tabulka: Doporučené denní příjmy omega-3 během těhotenství a kojení

  čistá DHA Rybí olej (40% omega-3)
Doporučený minimální příjem 200 mg 0,5 ml
Doporučený optimállny příjem 1000 mg 2,5 ml (1 čajová lžička)

 


Zdroj: KoletzkoI B. et al.: Consensus Statement Dietary fat intakes for pregnant and lactating women. British Journal I of Nutrition (2007), 98, 873-877.


Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Dávkování během těhotenství