Imunitní systém

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Imunitní systém

Jak Omega-3 ovlivňují imunitní systém.


Pokud Vám například drobné poranění prstu s infikovanou ranou oteče, zčervená a bolí, je to způsobeno bílými krvinkami a jinými "vojáky" imunitního systému, kteří přijdou na místo pohlcovat a ničit bakterie dříve, než se mohou rozšířit do dalších částí těla. Zánět je při léčebném procesu normální.

Avšak někdy se může zánět stát větším problémem - například když zůstanou bílé krvinky aktivně příliš dlouhou dobu po tom, co byl původní systém vyřešen, někdy systém přehnaně reaguje na relativně neškodné látky, jako jsou pyly. Nyní víme, že omega-3 mastné kyseliny dokáží udržet imunitní systém pod kontrolou, pokud se začne dostávat mimo ni.
Nejenže potřebujeme, aby náš imunitní systém byl silný, ale také "inteligentní" a vyvážený. Hyperaktivní nebo dezorientovaný imunitní systém "stojí za mnohými zdravotními problémy. Inteligentní obranný systém ví, kdy má zaútočit, na koho a kdy se držet v pozadí.
Pokud strava obsahuje množství tuků omega-6, tělo zrychlí výrobu velkého množství látek, která mají na svědomí vznik horečky, bolesti, podrážděnosti a otoků. Například záněty, které přetrvávají, často obsahují leukotrieny B4 (LTB4) silných velitelů bílých krvinek. Nadměrné produkci LTB4 dokáží naštěstí zabránit omega-3 tuky. Stejně potlačují nadprodukci proteinu interleukinu-1, který je v normálním množství součástí správně fungujícího imunitního systému. Testy ukazují, že doplňky omega-3 rybího tuku výrazně snižují množství interleukinu-1 než u laboratorních myší, tak u lidí.
Omega-3 kyseliny brání nadměrné reaktivitě imunitního systému.


Kterým onemocněním imunitního systému mohou omega-3 pomoci?


Omega-3 kyseliny výrazně zlepšují všechny poruchy imunitního systému charakteristické nadměrnou reaktivitou a poškozováním vlastních tkání:

Alergie = hyperreaktivita na neškodné látky z prostředí
Atopické ekzémy = hyperreaktivita, zarudnutí, olupování kůže
Astma = hyperreaktivita a zánět hladké svaloviny průdušek
Skleróza multiplex = autoimunitní poškozování neuronů
Revmatoidní artritida = autoimunitní poškozování chrupavky a měkkých tkání
Systémový lupus = autoimunitní poškozování kolagenóznych tkání
Crohnova choroba = autoimunitní zánět střevní sliznice

Ve všech případech, kdy jsou při výše uvedených onemocněních podávané kortikosteroidy, cytostatika, inhibitory leukotrienů, nesteroidní antirevmatika aby tlumily hyperimunitnú zánětlivou reakci, mohou být nápomocné omega-3 kyseliny s podobným hyperimunitnú reakci tlumícím účinkem ale fyziologickejším - přirozeným mechanismem bez škodlivých vedlejších účinků. V mnoha případech kdy není možné vyhnout se podávání základních léků, mohou současně podávané omega-3 kyseliny snížit jejich dávkování a tím i snížit výskyt nežádoucích účinků, které léčbu doprovázejí.

Jaký je optimální příjem omega-3 tuků? přečtěte si v sekci Optimální příjem.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.


 

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Imunitní systém