Kojící matky

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Kojící matky

Kojící matky


Kojící matka príjmajúca optimální dávky omega-3 mastných kyselin z potravy poskytuje v mateřském mléce svému dítěti denně v průměru 175 miligramů DHA. Podmínkou tvorby mateřského mléka obsahujícího dostatek omega-3 je samozřejmě optimální příjem v potravě matky v množství přibližně 1000 mg čisté EPA odpovídající přibližně 2,5 ml (čajové lžičce) rybího oleje denně nebo 60g lososového masa.


 Mohou kojící matky použít lněný olej jako rostlinný zdroj omega-3?


I když lanový olej obsahuje více než 50% omega-3 (kyselinu alfa-linolenovou ALA), neobsahuje omega-3 s dlouhým řetězcem, EPA a DHA. Pro matku a dítě jsou důležité právě omega-3 s dlouhým řetězcem. Při užívání ľanovéhop oleje s obsahem ALA musí v těle matky nejdříve proběhnout metabolická přeměna, takzvané prodlužování molekuly ALA (n-18) na EPA (n-20) a DHA (n-22). Uvedená proměna probíhá však maximálně do 15% přijatého množství a zbytek ALA se využije jen jako zdroj energie s potencionálním rizikem vytváření volných radikálů.

Lněný olej jako přirozený zdroj omega-3 mastných kyselin se pro kojící matky nedoporučuje.


Pokud matka nemůže kojit, jakým způsobem získá její dítě dostatek DHA?

V Evropě, Japonsku a Koreji začali obohacovat výživu pro předčasně narozené děti o DHA a AA už před několika lety. Nyní začínají pokročilejší výrobci přidávat omega-3 stavební látky mozku i do výživy novorozeňat. Doufejme, že další výrobci dětské výživy se postupně přidají.

Před mnoha lety dávali matky malým dětem denně několik kapek nebo lžičku rybího oleje jako zdroj vitamínu D. V současnosti se dětem podává syntetický vitamín D ve formě kapek (Vigantol kapky) který už ale neobsahuje velmi potřebné omega-3, protože D-vitamin v přípravku je rozpuštěn v rafinovaném rostlinném oleji.

Súčasná náhradní mléčná výživa pro kojence obsahuje většinou emulgované rostlinné tuky a to je velký problém pro správný vývoj mozku, imunity. Přidávání probiotických kultur do náhradní mléčné výživy (komerčně nazvané např. Imunofort) je z hlediska imunity prospěšné ale omega-3 které poskytuje matka dítěti v mateřském mléce nenahradí.

Měsíc staré dítě, jehož matka je dobře živená, dostává denně 175 miligramů DHA z mateřského mléka. Tato dávka může být tedy použita jako správně měřítko, které by zároveň nemělo být překračovány.

10 kapek rybího oleje odpovídá objemu 0,3 ml a obsahuje přibližně 36mg DHA a 54mg EPA (obě omega-3).

Nedostatek omega-3 od útlého dětství a výrazná převaha omega-6 mají za následek poruchy vývoje imunity: vac než polovina dětí trpí alergiemi, což je forma hypereaktívneho iminitného systému, suchou a atopickou kůží (různé formy ekzémů), matky si nevědí rady a navštěvují ambulance, kde se často sahá po kortikoidního krémech tlumících hyperimunitnú odpověď pokožky. Za většinou problémů se nenápadně skrývá nedostatečný příjem omega-3.

Je jen otázkou času, kdy skončí "éra převahy rostlinných tuků" a vrátíme se zpět k harmonické, vyvážené potravě.

Vy nemusíte čekat a začněte už dnes.


Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Kojící matky