Lněný nebo přírodní rybí olej?

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Lněný nebo přírodní rybí olej?

Lněný nebo přírodní rybí olej?


I když lněný olej je nejbohatším zdrojem omega-3 (až 55%), nevýhodou je že obsahuje pouze omega-3 s krátkým řetězcem - kyselinu alfa-linolenovou - ALA.

Na to aby kyselina alfa-linolenová mohla příznivě působit, zabudovat se do buněčných membrán celého těla a následně aby se z ní mohli vytvářet prospěšné prostaglandiny, musí se nejprve proměnit - prodloužit na omega-3 s dlouhým řetězcem EPA a DHA. Právě omega-3 s dlouhým řetězcem potřebuje mozek a imunita pro správnou funkci.

Tělo dokáže za ideálních podmínek proměnit a tedy i prospěšně využít maximálně 15% přijaté ALA. Potencionální riziko konzumace lněného oleje vyplývá z důvodu, že přeměněná ALA (85% přijatého množství a více) se použije pouze jako zdroj energie.

Použití jakýchkoliv nenasycených mastných kyselin jako zdroje energie, včetně ALA je potenciálně rizikové. Při jejich metabolismu vznikají vedlejší produkty - volné radikály.

 

Schopnost metabolické přeměny ALA se navíc věkem snižuje, odhaduje se že po 50. roce života tělo dokáže přeměňovat a prospěšně využít méně než 10% omega-3 kyseliny alfa-linolenové (ALA).


 Doporučení: upřednostněte kombinaci lněných semínek a přírodního čistého rybího oleje
Proč semínka?


Před lněným olejem upřednostněte konzumaci čerstvě mletých lněných semínek, protože obsahují nejen ALA ale v slupkách jsou i Lignano = slizy které příznivě ovlivňují slizniční imunitu a flavonoidy, které působí antioxidačně. Zároveň Vám i poskytnou jistou dávku omega-3 podobně jako lněný olej ale provázenou přirozenými antioxidanty.

Pokud užíváte lněný olej jako zdroj omega-3, nahraďte ho prospěšnější vysoko čištěným rybím olejem úplně zbaveným zápachu.
Jednoduše přidejte polévkovou lžíci rybího oleje Omega-3 HP natural do zeleninového salátu nebo do dresinku, smíchejte spolu s lžící panenského olivového oleje, bylinkami a budete překvapeni nejen příjemnou chutí ale i blahodárnými účinky na Vaše zdraví!


Přírodní rybí olej - nejbohatší zdroj hotových

omega-3 s dlouhým řetězcem: EPA a DHA

 

Omega-3 HP natural obsahuje:

33% EPA + DHA
8% ALA
celkově až 40% omega-3

v přirozené, optimálně vstřebatelné triglyceridů formě


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Lněný nebo přírodní rybí olej?