Oční nemoci

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Oční nemoci

Jsou tuky typu omega-3 dobré pro oči?


Omega-3 tuky nejsou pro oči jen dobré, ale přímo nepostradatelné. Oční sítnice potřebuje velké množství nejvíce polynenasyceného omega-3 tuku DHA (kyseliny dokosahexaenové). Tekutý stav, ve kterém DHA putuje do membrány, umožňuje sítnici proměnit za pomoci světla obrazy, které obdrží na elektrické signály vysílané do mozku. Použitím svých vlastních neutronů bohatých na DHA nám dává mozek vědět, co právě vidíme.

V jedné studii se uvádí, že opičí mláďátka, jejichž strava byla ochuzena o DHA, ztratili ostrost vidění a měli pomaleji reakce na vizuální signály. Předčasně narozené děti ať jsou kojené mlékem s normální zásobou DHA, nebo krmena dětskou stravou obohacenou DHA, dokážou rychleji zpracovávat vizuální obrazy jako děti krmené typickou americkou dětskou výživou, která ještě DHA neobsahuje.


Mohou omega-3 pomoct při zeleném očním zákalu a degeneraci žluté skvrny?


Zelený oční zákal, onemocnění, při kterém velký tlak tekutiny působí na oko a ničí tím optické nervy, má mnoho rozličných příčin. Většina z nich má spojitost s cévními problémy. Například osoby, u kterých by se dal předpokládat vznik zeleného očního zákalu, trpí některým srdečním onemocněním, mají vysoký tlak, zvýšenou krevní viskozitu a nedostatečnou cirkulaci krve v karotidových tepnách, které zásobují vizuálně oblasti. Za posledních deset let se shromáždilo dostatečné množství výsledků vědeckého zkoumání, které potvrzují že omega-3 tuky jsou účinným přírodním lékem při prevenci a léčbě těchto cévních poruch. Již dlouhou dobu je známo, že možnost vzniku zeleného očního zákalu zvyšuje kouření. Jedním z důvodů je zúžení vnitřního průměru cévy kouřením. Stažení cévy způsobené nikotinem zabraňují dostatečné cirkulaci krve směrem k sítnici. Výsledky dvou dlouhodobých studií, kterých se zúčastnilo 50 000 zdravotních sester a lékařů dokázali velmi rychlý průběh vzniku dalšího vážného očního onemocnění, vedoucího až k úplnému oslepnutí - degeneraci žluté skvrny - může dojít již u osob kouřících jednu krabičku cigaret denně. Žlutá skvrna uprostřed sítnice nám umožňuje číst, vidět přímo vpřed a zaměřovat se na detaily.

Lékaři Ronald a Barbara Kleinovci působící na lékařské fakultě Wisconsinské univerzity uvedli v Journal of the American medical (žurnálu americké lékařské společnosti), že kouření může zničit tepny ve žluté skvrně podobným způsobem, jaký známe u tepen koronárních (věnčitých). Kromě toho, že kouření ničí účinky ochranných antioxidantů, může také zvyšovat lepkavost krevních buněk způsobujících sraženiny. Následkem kouření je stejně snížená hladina HDL. Znovu si tedy na závěr vše ujasníme - tuky typu omega-3 spolu s rozmanitým množstvím antioxidantů ve stravě jsou dnes známé jako nejsilnější obrana proti tomuto druhu napadení našeho oběhového systému.

Doporučujeme při syndromu suchého oka a degeneraci žluté skvrny podmíněné věkem (stařecké slábnutí zraku) denní příjem 5g (1 polévkovou lžíci) vysoce čištěného rybího oleje Omega-3 HP natural lemon. Při užívání kapslí (Occuvite retinol) zbytečně několik násobně přeplatíte stejnou dávku omega-3 mastných kyselin.

Užívání rybího oleje je vhodné doplnit pravidelnou konzumací mrkve a ovoce s barevnou slupkou (borůvky, červené hrozny) nebo kapslí s obsahem karotenoidních barviv pro podporu barevného vidění, lutein a zeaxantin. Vitamínem E užíván dlouhodobě v dávkách 100 mg denně poskytuje antioxidační ochranu oka.


Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Oční nemoci