Suchá pokožka

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Suchá pokožka

Suchá pokožka


Máte suchou pokožku? Provázejí váš život ekzémy? Dříve, než se pobíráte k lékaři, zkuste dát šanci omega-3 tukem a ne jen zvenčí v krémech. Tuky typu omega-3 hrají velkou roli v každé buňce našeho těla. Tím, že do vašeho těla vnesete rovnováhu mezi omega mastnými kyselinami, zbavíte se nejrůznějších problémů, které vás až do dnešní doby sužovaly.


 Omega-3 a zdraví pokožky.


Nenasycené mastné kyseliny ovlivňují funkci kůže několika způsoby. Nedostatek způsobuje poruchy bariérové ​​funkce, suchou, atopickou kůži, lupénku, záněty a akné. Nové výzkumy zároveň přinášejí povzbudivé poznatky že zvýšený dietní příjem nenasycených mastných kyselin působí na pokožku omlazující - rejuvenizačne, působí proti chronologickému stárnutí a stárnutí způsobeného UV-paprsky.


Omega-3 a akné


Fakt, že akné je ovlyvniteľné dietními faktory není novinkou. Stejně vliv nenasycených mastných kyselin. Akné je charakteristické hyperkeratózou folikulárního epitelu vedoucí k zánětlivým komedonům folikulů.
Epidemiologické studie poukázaly na snížený výskyt akné v komunitách se zvýšeným příjmem omega-3 mastných kyselin (Schaffer a kolektiv 1989). Ve studii Hitch a Greenberg (1961) se potvrdil snížený výskyt i intenzita projevů akné u dospívající mládeži konzumující větší množství ryb a produktů z moře.
Poslední studie autora Logan a kolektiv (2007) zkoumala vliv přidávání omega-3 do potravy za účelem redukce projevů akné. Omega-3 vedly k inhibici syntézy (snížení tvorby) prozánětlivých leukotrienů (LTB-4) a tím k rzníženiu produkce mazu a snížení zánětu o 70%. Z výsledků jasně vyplývá že suplementace - podávání rybího oleje jako zdroje omega-3 kyselin může zlepšovat léčbu akné au zdravé populace působit preventivně.


 Omega-3 a suchá kůže.


Soudit Dr.Rudina uvádí, že v průběhu několika měsíců výrazně změnil stav pokožky na rukou pacientů. Pokožka, která byla dříve suchá, popraskaná a bolestivá se stala jemnou a měkkou. Dále šupinovitých kůže a bolesti na patách se vyléčili. Frynoderma a folikulární keratóza (nadměrné rohovatění pokožky) zmizely z horní části paží, stehen a hýždí. Mnoho pacientů se stejně zbavilo mnohaletým problémem tvoření lupů. Ekzém, synonymum pro dermatitidu (zánět kůže), ustoupil u více než poloviny pacientů, kteří jím trpěli. Toto "kouzlo" oleje z lněného semínka fungovalo u většiny lidí. U těch, jejichž pokožka na tento olej adekvátní nezareagovala, se osvědčilo místo oleje z lněného semínka podávání rybího oleje.
U mnoha kožních onemocnění, včetně lupénky (psoriázy), se vyskytují zánětlivé části. Obvykle to znamená, že omega-6 eikosanoidy vyvolávající obtíže odstartují trvalý zánět v kůži i přesto, že se v ní nevyskytuje žádná infekce právě tak, jak se to děje v cévách, kloubech a svalech. Omega-3 tuky mají schopnost nad nimi držet kontrolu tím, že "soupeří" o získání stejných enzymů, které tuky typu omega-6 potřebují k přeměně na eikosanoidy. Japonští lékaři zaznamenali zlepšení červené šupinaté pokožky u šesti ze sedmi pacientů trpících lupénkou, kteří denně užívali 3,6 g EPA (z rybího tuku). Testy zároveň ukázaly výrazný pokles omega-6 eikosanoidů, které jsou zodpovědné za záněty.


Podávání kyseliny dokosahexaenové (DHA) při atopickém ekzému: randomizovaná, dvojoto-zaslepená klinická studie.


Zvyšující se výskyt atopického ekzému je spojován se změnou v takzvané západní dietě, konkrétně se sníženou konzumací omega-3 (n-3) polynenasycených mastných kyselin (PUFA) a zvýšeným příjmem omega-6 (n-6) PUFA.

Cíl studie: Cílem pilotní studie bylo stanovení účinnosti dietního podávání n-3 PUFA kyseliny dokosahexaenové (DHA) pacientům s atopickým ekzémem.

Metodika: Do dvojitě zaslepené, randomizované, kontrolované klinické studie bylo zařazeno 53 pacientů s atopickým ekzémem ve věku 18-40 let. Podskupina 21 pacientů dostávala 5,4 g DHA denně, druhá skupina 22 pacientů dostávala izoenergetickú dávku nasycených mastných kyselin. Podávání trvalo 8 týdnů. Hodnocení 20 parametrů závažnosti atopické dermatitidy (SCORAD) probíhalo v intervalech 0, 4., 8. týden. Analyzována byla tvorba IgE a aktivace periferních mononukleárních buněk (PBMC). Plazmatické hladiny mastných kyselin byly stanoveny chromatograficky.

Výsledky: Skupina léčená DHA zaznamenala významné zlepšení atopického ekzému ve smyslu poklesu parametrů SCORAD.
DHA skupina: vstupní hodnoty: 37,0 (17,9-48,0), 8. týden: 28,5 (17,6-51,0); kontrolní skupina vstupní hodnoty 35,4 (17,2-63,0), 8.týždeň: 33,4 (10,7-56,2).

Závěr: Podávání omega-3 DHA v dávce 4,8 g denně už po 8 týdnech zmírnilo příznaky atopického ekzému o 25%.

Zdroj: Koch C. et.al.: Br J Dermatol. 2008 Dub; 158 (4) :786-92. Allergy-Center-Charité, Department of Dermatology and Allergology, Charité-Universitätsmedizin Berlin, Charitéplatz 1, 10117 Berlin, Germany.


Omega-3 a psoriáza.


V roce 1975 výzkumníci Hammarstrom a kolektiv zveřejnili možný vliv zvýšené tvorby arachidonové kyseliny na zhoršení průběhu psoriázy. Kyseliny arachidonové (AA) se vytváří z omega-6 mastných kyselin. Tato zjištění vedly k dalším výzkumem, použití omega-3 mastných kyselin s inhibičním účinkem na syntézu AA. Rybí olej podávali pacientům s psoriázou během 8 týdnů. Výsledkem bylo mírné až střední zlepšení projevů psoriázy.


Omega-3 a prevence vrásek


Výzkumy ukazují, že mládí pokožky může být do značné míry zachována užíváním rybího oleje, obzvláště jeho složky - eikosapentaenové omega-3 kyseliny (EPA). Rybí olej v klinických studiích omezil fotoageing - stárnutí způsobené UV-zářením az něj vyplývající elastóza, redukoval tvorbu vrásek a preventivně působil proti chronologickému stárnutí kůže a jeho hlavnímu projevu zmenšování tloušťky kůže (Kim et al., 2005).
Ochrana před UV-zářením je velmi důležitá z důvodu zamezení předčasnému stárnutí kůže a degradaci kolagenu. Omega-3 EPA zmírňuje UV-zářením indukované poškození a tím pomáhá pokožce zachovat mladistvý vzhled (šesti & Stahl, 2004).
Rhodes a kolektiv, (2003) zkoumali na 42 dobrovolnících účinky podání omega-3 EPA nebo mononenasycených kyseliny olejové během 3 měsíců. Výsledky ukázaly že subjekty ve skupině EPA měli zvýšenou odolnost vůči UV-záření hodnocenou jako p-53 expresi 24 hodin po UV-ozáření. Výživová suplementace EPA zvyšuje ochranu před UV-paprsky způsobeného poškození kůže a zároveň přispívá k prevenci výskytu rakoviny kůže.
Studie autorů Kim a kolektiv (2006) objevila že EPA nejen chrání vůči UV-indukovanému stárnutí pokožky ale i působí rejuvenizačne - omlazující. Podávání EPA po vystavení UV-záření způsobilo nárůst množství extracelulárních matrixová proteinů, jakými jsou prokolageny, tropoelastín, fibrilín-1 mechanismem zvýšení transformačního růstového faktoru b (TGF-b). Zvýšení koncentrace těchto proteinů obnovilo pokožku a vedlo ke zlepšení celkového vzhledu.


 Kosmetické krémy s obsahem omega-3?


Omega-3 mastné kyseliny pomáhají pokožce, ale nejúčinnější pomoc přichází zevnitř, při konzumaci potravy s obsahem omega-3, venkovní ošetření kosmetickými krémy obsahujícími omega-3 má jen minimální účinek.

Reklamy kosmetických firem prodávajících krémy s obsahem omega-3 pozitivní účinky vyzdvihují a propagují. Proč ale neříkají nic o zvýšení příjmu omega-3 v potravě, což je mnohokrát účinnější? Protože pak bychom nepotřebovali omega-3 krémy.


Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Suchá pokožka