Ženské nemoci

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Ženské nemoci

Mohou tuky typu omega-3 také pomoci běžným "ženským problémům" ?


Jedním z těchto problémů je premenstruační syndrom (PMS), termín používaný pro celou škálu problémů vyskytujících se v období před začátkem menstruace. I když jsou příčiny komplexní, vyrovnaný příjem omega tuků pomůže PMS zmírnit a odstranit napětí a úzkost. Na buněčné úrovni tuky typu omega-3 udržují pod kontrolou omega-6 eikosanoidy, které by jinak mohly způsobit podráždění a zánět během tohoto pro ženu zranitelného období.

Menstruační křeče mají být mírné a těžko všimnuteľné, někdy však může být menstruační bolest (dysmenorea) tak silná, že přiměje mladé dívky a ženy zůstat na lůžku nebo užívat léky proti bolesti. Bolestivé křeče způsobují silné kontrakce dělohy reagující na určitou hladinu prostaglandinu získaného z omega-6 (AA) ze stravy. (Ve skutečnosti při normálním porodu obrovská vlna tohoto prostaglandinu signalizuje začátek porodních bolestí).

Ženy, které jedí často ryby, jsou mnohem méně náchylné k bolestivé menstruaci. Je to logické, protože omega-3 tuky obsažené v rybách zabraňují produkci velkého množství těchto nepříznivých prostaglandinů. Během dvouměsíční léčby 48 dívek trpících silnými menstruačními bolestmi byly polovině z nich podávané denně malé dávky EPA a DHA (1,8 g) z rybího tuku. Tato skupina dívek měla menší bolesti než skupina dívek, kterým byly podávány placebo léky.


  Omega-3 tedy dokáží pomoci ženám v produktivním období, ale jak je tomu u žen v menopauze?


Pokles množství ženských hormonů po menopauze může způsobit ztenčení vaginálního tkáně a snížení lubrikačního schopnosti. To vede k vaginálnímu vysušení, svědění, podráždění a bolesti v průběhu pohlavního styku. Doktor Rudin píše: "Nedostatečnému vaginálnímu zvlhčení se dá předejít, a to do značné míry, pokud poměr omega tuků bude správný. Všechny tělové výměšky jsou závislé na tom, jak správně příslušné sekreční buňky fungují. Esenciální mastné kyseliny poskytují molekuly potřebné ke stavbě zdravých sekrečních buněk, včetně buněk obsažených v žlázách, které lubrikují a zvlhčují tkáň vagíny. U dvou žen zúčastněných studie se po několikaměsíčním užívání doplňků lněného oleje vaginální sekrece znovu zvýšila. "

Deprese vyskytující se při menopauze má mnoho žen. Jedna z dobrovolnic dr. Rudina uvedla, že před osmi lety před začátkem menopauzy byla velmi veselou ženou, plnou života. Avšak s příchodem menopauzy se u ní častěji začali vyskytovat deprese a úzkost. Někdy strávila celý den v slzách a neschopnosti rozumně uvažovat. Po léčbě estrogeny se tento stav zlepšil, ale její prsa byly citlivé a bolestivé na dotek. Po ukončení léčby estrogeny tyto symptomy vymizely, ale opět se vrátili předešlé duševní stavy. Proto se rozhodla zúčastnit se zkušební studie. Několikaměsíční dieta s vysokým množstvím lněného oleje jí umožnila přestat s užíváním hormonálních léků.

Doktor Rudin uvádí: "Její nálada se markantně zlepšila a množství dalších problémů - včetně silných návalů horka - vymizely."


Co je pravda na tom, že období menopauzy je mnohem jednodušší pro ženy v Japonsku než pro ženy západního světa a je i toto ovlivněno příjmem omega-3?


V poslední době se stal středem pozornosti poznatek, že se v období menopauzy u japonských žen zdaleka neprojevují tak typické symptomy jako u žen ze západního světa. Například téměř žádná japonka netrpí tzv.. návaly tepla. Japonští lékaři, na rozdíl od amerických vzácně předepisují své pacientce hormonální léčbu. Tradiční japonská strava obsahující velké množství sójových jídel, jakou jsou sójové boby, miso tempeh a tofu, je hlavním důvodem, proč u Japonek probíhá menopauza tak hladce. Jídla ze sóji dodávají tělu rostlinné estrogeny (fytoestrogeny), jakým je např. genistein, který se chová jako slabší estrogen. Pokud se těchto látek dostane do těla velké množství, dokáží usnadnit symptomem způsobeným nízkou hladinou hormonů během menopauzy.

Kromě sóji je už po staletí strava založená na lovu a sběru darů moře. Tradiční poměr příjmu tuků typu omega-3 a omega-6 je 2,8:1, což nepochybně umožňuje, že omega-3 tuky spolu s fytoestrogeny hrají velmi důležitou roli v bezproblémovém průběhu menopauzy. Starší japonské ženy, na rozdíl od těch mladších, se stále drží tradičních jídel. Jídelníček mladých žen dnes už neobsahuje tak velké množství ryb, než tomu bylo dříve.

Stravují se převážně tzv.. komerčním jídlem, které obsahuje značné množství tuků typu omega-6, což způsobuje značný nepoměr mezi omega-6 a omega-3 tuky (5:1). Možná až současné mladé ženy dosáhnou věk menopauzy, v japonských gynekologických ordinacích bude také zaznívat termín "návaly horka".


Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Omega 3 » Ženské nemoci