Vitamín D

Home » Nutraceutika ve výživě » Vitamín D

Jaká je funkce vitamínu D?


Vitamin D je nezbytný pro normální vývoj kostí, zachovává hustotu a pevnost kosti. Je potřebný pro využití vápníku a fosforu. Vitamin D je zařazen do skupiny vitaminů ale ve skutečnosti působí jako nejúčinnější steroidní hormon v těle, zvyšuje zpětné vstřebávání vápníku a fosforu v ledvinách a zvyšuje minerální obrat v kostech. Stejně zvyšuje obsah vápníku v poškozených částech kostí. Vitamin D přímo ovlivňuje imunitní reakce, používá se v prevenci a léčbě různých druhů rakoviny, zejména rakoviny plic a prostaty. Vědecké důkazy se shodují v roli vitaminu D jako hormonu kontrolujícího autoimunitní onemocnění a roztroušenou sklerózu ( skleróza multiplex ).


 Jaké formy vitaminu D známe?


Cholekalciferol (vitamin D3)

Cholekalciferol je přirozeně vyskytující se forma vitaminu D. Vytváří se ve velkém množství v pokožce působením UV-záření. Vitamínu D3 může být přijat z potravinových zdrojů nebo doplňků ve formě kapslí. Za vitamín D se považuje cholekalciferol, všechny ostatní podobné sloučeniny jsou chemické modifikace nebo metabolické produkty.


Kalcidiol (25-OH D3)

Kalcidiol (25-hydroxy-vitamin D) představuje prehormón, vytváří se z cholekalciferolu. Při zjišťování hladiny vitamínu D v krvi se obvykle stanovuje koncentrace kalcidiolu.


Kalcitriol (1,25-OH D3)

Kalcitriol (1,25-dihydroxy-vitamin D) se vytváří v ledvinách a tkáních z kalcidiolu. Je nejúčinnější steroidní HORMA těla. Kalcitriol má významné protirakovinné účinky. Někdy se nazývá také aktivní formou vitamínu D.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Vitamín D