Nedostatek vitamínu D

Home » Nutraceutika ve výživě » Vitamín D » Nedostatek vitamínu D

Nedostatek vitamínu D


Nedostatek vitamínu D způsobuje zhoršení vstřebávání vápníku z potravy a při dlouhodobém nedostatku vede k křivici - křivici dětí, zhoršuje průběh osteoporózy dospělých, zapříčiňuje měkkost a lomivost kostí. Příjem vápníku a hořčíku musí být doprovázen dostatečným příjmem vitamínu D. Pokud se v důsledku nedostatku vitamínu D sníží vstřebávání a hladina vápníku v krvi, dochází k aktivaci příštítných tělísek a následně ke zvýšené tvorbě parathormonu. Parathormon zvýší tvorbu kalcitriolu v ledvinách a zároveň umožní vyplavení vápníku z kostí aby se využil pro důležitější metabolické funkce jakými jsou neutralizace kyselosti tkání.

Nedostatečná hladina vitaminu D (méně než 25ng/ml aktivní 25-OH formy) je vysoce pravděpodobná u lidí trpících současně dvěma a více z těchto onemocnění: osteoporóza, onemocnění srdce, vysoký tlak, autoimunitní onemocnění, deprese, chronický únavový syndrom, chronická bolest a některé druhy rakoviny. Při uvedených onemocněních a zejména při kombinaci několika je důvodné zjišťování hladin vitamínu D a případné podávání doplňků vitaminu D.
Nedostatkem vitaminu D trpí více lidé s tmavší kůží, tmavší fototypy a lidé vyhýbající se pobytu na slunci.


Vitamin D a chronická onemocnění


Vědecké studie P. Goldberga z roku 1974 ukázaly že podezřele vysoký výskyt roztroušené sklerózy v oblastech světa které dostávají relativně nízké dávky slunečního záření mohou ve skutečnosti poukazovat na nedostatek vitaminu D. Začátkem 80. let minulého století vědci zjistili že buňky imunitního systému obsahují receptor (místo kde se jiná molekula váže), který je aktivován vitaminem D. Aktivní forma vitaminu D, kalcitriol je vlastně hormon který ovlivňuje buněčnou imunitu. Následné studie ukázaly že injekčně podávaný D vitamín pomohl při léčbě autoimunitních onemocnění:

skleróza multiplex
diabetes 1. typu (cukrovka závislá na inzulínu)
revmatoidní artritida a lupus

 

Další studie z roku 1999 potvrdily že podávání vitaminu D bylo spojeno se snížením rizika vzniku diabetu 1. typu (cukrovky).

 


Kdo potřebuje zvýšit příjem vitaminu D?


Lidé vystavující pokožku celého těla odpovídajícím dávkám slunečního záření obvykle nepotřebují zvýšený příjem vitamínu D z potravy. UV-záření přeměňuje v pokožce bohatě se vyskytující 7-dehydrocholesterol na cholekalciferol - vitamin D.


Nedostatek pobytu na slunci


Převládající dlouhodobý pobyt v uzavřených prostorách, zaměstnání, upřednostňování zájmových aktivit v domě a bytě (např. práce a zábava u počítače), přehnaný strach z rakoviny kůže způsobený UV-zářením a časté používání silných UV-filtrů (faktor 50) snížily dlouhodobé kumulativní dávky UV-záření pod míru potřebnou na tvorbu dostatečného množství vitamínu D - nejúčinnějšího steroidního hormonu v našem těle.

Dlouhodobě snížené hladiny vitaminu D byly studiemi pozorovány u populací žijících v klimatických oblastech světa s nižším slunečním svitem a chladnějším podnebím, které vede k nutnosti nošení šatstva pokrývajícího povrch celého těla během velké části roku.

Příroda je ale tak dokonalá, že sama přináší účinnou pomoc pro obyvatele severu v podobě tučných severských ryb obsahujících vysoké množství přirozené formy vitaminu D - cholekalciferolu.


Osteoporóza


K podávání vitamínu D ve formě cholekalciferolu nebo syntetického metabolitu 1-alfa-hydroxycholekalciferolu (ALPHA D3) se přistupuje v léčbě osteoporózy. Zvýšením hladiny vitaminu D dochází k lepšímu vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva, sníženému vyplavování vápníku z kostí a zlepšené mineralizaci kostí.


Autoimunitní onemocnění


Podávání vitaminu D je žádoucí u lidí trpících akýmykoľvek autoimunitními onemocněními a onemocněními spojenými s poruchou funkce imunity: Alzheimer syndrom, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, ekzémy, lupus a více forem rakoviny.


Atopická dermatitida, psoriáza, rosacea


Epitelové buňky sliznic vytvářejí látku bílkovinné povahy zvanou katelicidín. Právě tvorba této látky je závislá na přítomnosti aktivní formy vitaminu D. Nedostatek vitamínu může z tohoto důvodu oslabit slizniční imunitu a narušit celkovou funkčnost sliznic a kůže. Účast katelicidínu v hojení ran a širokého spektra kožních onemocnění jako psoriáza, rosacea, atopická dermatitida může otevřít cestu k léčebnému využití vitaminu D v dermatologii.
Zdroj: J.Invest Dermatol.2008 Dub; 128 (4) :816-24.


Léčba kortikoidy


Terapeutické podávání steriodných hormonů (kortikoidů) v léčbě různých zánětlivých onemocnění způsobuje snížení hladin vitamínu D a oslabené vstřebávání. V těchto případech je žádoucí podávání doplňků vitaminu D.


Podávání dětem


Vitamin D je nesmírně důležitý pro děti. Zajišťuje nejen normální vývoj kostí. Děti potřebují zvýšené množství vitamínu D stejně pro správný vývoj imunitního systému.

Novější výzkumy ukázaly že děti s dostatečným příjmem vitamínu D mají méně alergických onemocnění, astmatu, ekzémů, autoimunní av dospělosti mají snížené riziko výskytu srdečně-cévních onemocnění.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Vitamín D » Nedostatek vitamínu D