Medicínské použití

Home » Nutraceutika ve výživě » Zázvor » Medicínské použití

Medicínské použití


Lék připravený ze zázvoru se historicky nazýval " Jamajský zázvor " a používal se jako stimulant, karminativum (snižuje plynatost ) , při poruchách trávení, při kolikách jako střevní spasmolytikum , proti nevolnosti . FDA zařadila zázvor mezi bezpečné potraviny se známými interakcemi s warfarinem . Zázvor se nesmí používat při žlučníkových kamenech . Novější výzkumy zjistily protizánětlivé účinky využitelné při tlumení bolestí způsobených artritidou . Zkoumáním vlivu na biochemických procesů v těle se zjistila schponosť některých složek zázvoru tlumit aktivitu emzýmov skupiny metaloproteinázy , jejíchž jsou zodpovědné za destrukci kolagenu pokožky a snižování tloušťky a elasticity kůže .


Zažívací potíže


Klinické výzkumy potvrdily účinnost zázvoru v prevenci kinetóz , nevolnosti z pobytu na moři , cestování. Zazvor potlačuje všechny příznaky související s kinetózou mezi které patří závratě, nevolnost , zvracení a studený pot . Účinností se vyrovnává volně prodejným lékem používaným na kinetózy s obsahem moxastinu .


Podpora imunity


Zázvor nejen působí zahřívající během chladných dnů , pomáhá důležitému pocení při nachlazení a chřipce . Pocení významně napomáhá detoxifikaci . Němečtí výzkumníci zjistili že pot obsahující potenciálně germicidní látky pomáhá v boji proti infekcím . Izolovali gen zodpovědný za produkci proteinu nazvaného dermicidín . Dermicidín vzniká v potních žlázách , transportuje se na povrch pokožky, kde zvyšuje obranyschopnost proti častým invazivním mikroorganismům Eschericia coli , Staphylococcus aureus ( způsobuje infekce kůže ) , a houba Candida albicans .


Zázvor - rostlinný lék se širokým spektrem protizánětlivých účinků.


Protizánětlivé účinky zázvoru jsou známé po staletí . Za posledních 25 let soustředilo mnoho výzkumných laboratoří své výzkumy s cílem zjistit jakými protizánětlivými mechanismy disponuje zázvor a vědecky zhodnotit účinek porovnáním účinků se standardními protizánětlivými léky.

Původní objev inhibičního účinku zázvoru na syntézu prostaglandinů spadá do období 70 let minulého století . Tento objev přiřadil zázvor účinky ke skupině nesteroidních protizánětlivých léků . Zázvor inhibuje tvorbu prostaglandinů prostřednictvím inhibice aktivity enzymů cyklooxygenázy - 1 ( COX1 ) a cyklooxygenáza - 2 ( COX2 ) .

Důležitým rozšířením poznatků byl pozdější objev tlumení biosyntézy leukotrienů mechanismem inhibice enzymu 5 - lipooxigenázy ( LOX - 5 ) . Právě tato vlastnost odlišuje zázvor od nesteriodných antirevmatik ( NSA ) . Objevení inhibice LOX - 5 předcházelo pozorování duálních inhibitorů cyklooxygenázy ( COX1 a COX2 ) a lipooxigenázy . Zjistilo se že tyto duální inhibitory ( COX1 a COX2 a LOX ) mají výhodnější profil účinnosti a méně vedlejších účinků než běžně používané nesteroidní antirevmatika ( NSA ) .

Následně výzkumy zázvorového extraktu postoupili do fáze zjišťování inhibice - tlumení několika genů účastnících se zánětlivé reakce. Tyto geny kódují cytokiny , chemokiny a enzymy indukující COX - 2 . Tento objev inhibice zánětlivých genů potvrdil schopnosti ovlivnění biochemických cest aktivace chronického zánětu . Identifikace účinků zázvoru otevřela cestu k přípravě léků pro experimentální studie a použití v léčbě zánětu .

Zdroj : J Med Food ( 2005 ) 8 : 125-32 .


 


Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Zázvor » Medicínské použití