Jak si vybrat zelený čaj

Home » Nutraceutika ve výživě » Zelený čaj » Jak si vybrat zelený čaj

Jaký zelený čaj konzumovat ?


V obchodech najdete široký sortiment zelených čajů, od čistých po ochucené různými aromaty . Při konzumaci bude vhodné zvážit dva aspekty : dáte přednost chuti a gurmánským zvyklostem nebo upřednostníte účinky. V prvním případě je volba individuální, dle Vašeho osobního vkusu .


Pokud upřednostníte účinky zeleného čaje před čajovými tradicemi , je zde několik tipů pro Vás .


Skutečně nezáleží na tom, zda je zelený čaj aromatizovaný nebo bez příchutě . Není důležitá značka, ale obsah katechinů , který se liší podle oblasti pěstování a sklizené části čajovníku . Kvalitnější čaje obsahují vyšší koncentrace katechinů ale jejich cena je někdy mnohonásobně vyšší . Možná postačí přidat jedno vrecúčko čaje standardní kvality navíc a léčebný účinek bude stejný.

Katechiny jsou látky s omezenou rozpustností ve vodě , můžete to pozorovat vznikem sraženiny na dně hrnku po vychladnutí čaje. Také po vychlazení může vznikat jakoby zrcátko na povrchu roztoku. Snížením teploty se jednoduše sníží rozpustnost katechinů a tříslovin .

Rozpustnost katechinů zhoršuje zásadité prostředí , tvrdá, vápenatá voda . Naopak rozpustnost katechinů se výrazně zvyšuje mírným okyselením roztoku , to znamená že pokud přidáte během vylouhování čaje několik kapek citrónu, Váš čaj bude obsahovat podstatně vyšší koncentraci vyluhování katechinů . Gurmáni budou jistě namítat ale tento způsob přípravy upřednostňuje účinky připraveného nápoje před gurmánskými tradicemi.


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.

Home » Nutraceutika ve výživě » Zelený čaj » Jak si vybrat zelený čaj