Zázvor proti vráskám

Home » Zajímavosti » Zázvor proti vráskám

Inhibice matrix - metaloproteinázy - nové horizonty v Antiage péče o kůži.


Jaké jsou možnosti udržení vitality a mládí pokožky?


Jednou ze základních možností je posílení schopnosti obnovy , druhou je posílení zachování stávajícího stavu .
Pokud uvažujeme nad procesy stárnutí, přibývajícím věkem klesá schopnost obnovy a tvorby hlavní složky kůže - kolagenového matrixu , kolagenu a elastinu který vyplňuje kůži a určuje její elastické vlastnosti , pružnost, pevnost, schopnost zadržovat vodu.

Strukturní změny zodpovědné za vnější projev stárnutí kůže probíhají primárně ve škáře . Škára obsahuje 85-90 % kolagenu který je vytvářen fibroblastami . Základní složka elastických vláken kůže - elastin se nachází v množství 1-3 % .
Z pohledu zvyšujícího se věku ubývají schopnosti obnovy a naopak převažuje odbourávání kolagenového matrixu . Vzniká nerovnováha ve prospěch degradace tkáně s výsledným postupným ubýváním tloušťky, pevnosti , elasticity a snižováním obsahu vody. Navenek se tento proces projevuje přibýváním vrásek, působí zplihle kůže , suchou pokožkou .


Mnoho známých metod rejuvenace kůže je cílených na vyživení a stimulaci syntézy kolagenu a elastinu ( kyselina askorbová , měďnatá peptidy , estrogeny a další ) . Proti účinnosti uvedených metod působí snižování schopnosti obnovy zvyšujícím se věkem . Kosmetické krémy postupně nestačí pomáhat obnově a udržet kůži pružnou a hydratovanou . Enzymy - metaloproteinázy způsobující degradaci kůže získávají stále větší převahu . Na jedné straně je kožní matrix neustále vytvářen buňkami nazývanými fibroblasty . Na druhé straně probíhá proces odbourávání staré kůže metaloproteinázy .


Co se dá dělat pokud mechanismy obnovy kůže selhávají ?


Pokud není možné zvýšit obnovu , je třeba zachovat stav . Snížit odbourávání kožního matrix je možné potlačením aktivity matrix - metaloproteinázy ( MMP ) . Výzkumy ukázaly že aktivita MMP významně narůstá s věkem. Proto dává smysl vrátit MMP aktivitu na úroveň mladých lidí a umožnit zachovat zdravou pokožku .


Jak je možné snížit aktivitu MMP ?


Regulovat aktivitu MMP lze na třech úrovních : na úrovni přenosu - transkripce , zabráněním konverze pro- MMP formy na aktivní formu a inaktivací MMP pomocí inhobítorov .
Vývoj inhibitorů MMP zaznamenal dosud jen omezený úspěch. Výzkumy uvádějí použijte doxyciklínu v inhibici MMP - 1 ( collagenáza - 1 ) a také MMP - 2 , MMP - 8 a MMP - 9 .
Další možností jak snížit aktivitu MMP je vyhýbání se vnějším faktorem stimulujícím tvorbu. Mezi nejdůležitější faktory zvyšující aktivitu metaloproteinázy patří UVA a UVB záření, chlorovaná voda , kouření a vše co způsobuje zánět a podráždění kůže provázené produkcí volných radikálů .
Zjistilo se že látky potlačující zánět mechanismem inhibice cyklooxygenázy ( COX1 a COX2 ) mají schopnost snižovat aktivitu MMP . Obzvláště účinné se však ukázaly kombinované širokospektré protizánětlivé látky blokující COX - 1 a COX - 2 a zároveň blokující syntézu leukotrienů LOX - 5 . Právě kombinovanou účinností na cyklooxygenázu a lipooxigenázy bylo dosaženo nejlepších protizánětlivé účinky . Mezi látky s kombinovanou protizánětlivou účinností patří gingerol a shogaol nacházející se v kořeni zázvoru , které vykazují vysoký potenciál inhibovat matrix - metaloproteinázy .


Možnosti inhibice elastázy při UV - zářením indukované tvorbě vrásek .


Klinické studie úzce spojují tvorbu obličejových vrásek se ztrátou elastických vlastností kůže . Kumulativní dávka UV záření v nízkých dávkách nezpůsobujících zarudnutí významně snižuje elasticitu kůže s následnou tvorbou vrásek . Existují biochemické komunikační mechanismy mezi keratinocytů a fibroblastami vedoucí k tvorbě vrásek přes stimulaci produkce elastázy fibroblastami.Zvýšením tvorby elastázy degradují fibrinové vlákna. Použitím inhibitoru tvorby elastázy se omezila tvorba vrásek . Metodou screeningu mnoha nadějných látek byly zjištěny potenciální inhibiční účinky při použití extraktu ze zázvoru ( Zingiber officinale ) .
1 rok trvající klinická studie zkoumající účinnost extraktu zázvoru metodou sledování očních vrásek . Výsledky ukázaly inhibiční účinky proti UV -indukované tvorbě vrásek . Studie potvrdila hypotézu o vytváření vrásek mechanismu cytokinové aktivace zvýšené tvorby elastázy . Zvýšená aktivita elastázy rozkládá trojrozměrnou strukturu elastinových vláken , snižuje pružnost kůže a následně vede k tvorbě vrásek . ( Autor: Imokawa , Genji , Archives of Dermatological Research, Vol.300 , April 2008 )

Registrované patenty uvádějí trans - acis - formu 6 - shogaolu , látky obsažené v zázvoru jako účinnou substanci použitelnou v prevenci a léčbě keratózy způsobené UV zářením . Účinná denní dávka se pohybuje v rozmezí 20 až 80mg shogaolu podaného vnitřně ve formě extraktu .

Skutečně zajímavý příklad jako přirozená potravina, zázvorový oddenek dokáže pomoci v často bezvýsledném úsilí použití různých zaručeně účinných anti- age a anti - wrinkle kosmetických krémů . Jak jednoduché a účinné?


překlad a zpracování článku: PharmDr . Jozef Zima, nutraceutical


 

Autor odborného článku: PharmDr. Josef Zima, Nutraceutica, Nitra  -  www.nutraceutica.sk
Dovolujeme si Vás upozornit, že použití obsahu stránky na další publikování je možné pouze se souhlasem majitele stránky (autora) a je podmíněno zveřejněním odkazu zdroje použité informace.


 

Home » Zajímavosti » Zázvor proti vráskám